Mladý neurolog z Brna vymyslel, jak přesněji a včas diagnostikovat mrtvici

Prestižní ocenění za excelentní výsledky v oblasti výzkumu mozkové mrtvice a zobrazení mozku získal mladý vědec a lékař z fakultní nemocnice u svaté Anny Ondřej Volný. Jeho práce v centru klinického výzkumu ICRC pomůže přesnější a včasnější diagnóze nemoci. Mrtvici v Česku ročně prodělá přes čtyřicet tisíc lidí. Každý třetí jí podlehne.

Na neurologické klinice u svaté Anny pracuje Ondřej Volný pět let. Cévní mozkovou příhodu prodělala několikrát i jeho babička. Nakonec na ni zemřela, proto se rozhodl diagnózu i léčbu této choroby zlepšit. Standardní CT se u pacienta provádí jednofázově, tepny jsou vidět jen na jednom snímku. Mladý neurolog zjistil, že pomocí vícefázové angiografie, která zobrazuje cévy vedoucí do mozku, je možné přesněji odhalit sraženiny krve, které tepny ucpávají a jsou nejčastější příčinou mrtvice. „My vlastně vidíme, jak vypadá ta mozková cirkulace v několika fázích čili vidíme, jak tam ta krev protéká,“ vysvětlil neurolog a výzkumník Ondřej Volný.

Díky nové metodě odhalí mrtvici i méně zkušený lékař

Na takovém zobrazení lékaři nevidí jen samotné místo ucpané cévy, ale také rychlost krve. To znamená přesnější diagnózu při stejně silném radiačním záření. A kromě toho: krevní sraženinu v tepně v těchto obrázcích najde víc lékařů. „I u lékařů, kteří mají malé nebo téměř žádné zkušenosti, tak po velmi krátkém proškolení, jak má ten uzávěr vypadat, jsou schopni jej najít,“ řekl Ondřej Volný.

2 minuty
Neurolog Ondřej Volný vysvětluje diagnostiku mrtvice
Zdroj: ČT24

Právě tyto poznatky mladého vědce a lékaře v jednom ocenili i v zahraničí. Koncem minulého týdne v Záhřebu prestižní ocenění Danubius Young Scientist Award určené pro vynikající mladé vědce v zemích širšího podunajského regionu. „Ta výjimečnost spočívá především v tom, že se jedná o mladého vědce a je to motivace nejen pro něj, ale pro celý tým. V současné době se zdá, že je to právě tato metoda, která nám může říci, který pacient má dostat konkrétní léčbu,“ řekl přednosta I. Neurologické kliniky FNUSA Milan Brázdil.

Vědec: Mozek možná nikdy nepochopíme

Na jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice U svaté Anny leží momentálně pět pacientů po cévní mozkové příhodě. Ročně jich jen v této nemocnici přijmou zhruba tisíc. Přestože tu nejšpičkovější péči tady podle Ondřeje Volného už pacienti dostávají, zkoumat chce dál. „My jsme limitováni tím, že zkoumáme mozek mozkem a snažíme se ho pochopit a možná ho nepochopíme nikdy,“ řekl Ondřej Volný. I proto se chce zaměřit taky na to, aby se pacient do nemocnice co nejrychleji po příhodě dostal. A také na rehabilitační péči po mrtvici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 39 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 8 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 10 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trumpův celní seznam vznikal na poslední chvíli, míní Bartuška

Rozhodně to je začátek vyjednávání s většinou zemí světa a americká administrativa očekává nějakou odpověď, řekl v Interview ČT24 zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v souvislosti s ohlášenými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podotkl, že administrativa USA v tuto chvíli operuje s velmi málo lidmi a podle toho rozhodnutí vypadají. Trumpa podle něj nezajímá nikdo kromě Spojených států.
před 10 hhodinami

Tlak na výkon i nepochopení dopadá na žáky. Zlepšit duševní zdraví má nová strategie

O zlepšení prostředí na školách i well-beingu neboli duševním zdraví mladých diskutovali v pátek zástupci odborné veřejnosti a mládeže na půdě Senátu na jednání Národního konventu o vzdělávání, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Shodli se, že je potřeba podporovat navýšení psychologů na školách i vzdělávání samotných učitelů, kteří někdy nevědí, jak k duševnímu zdraví žáků přistupovat. Zlepšit by se také měla oboustranná komunikace mezi učiteli a žáky.
před 12 hhodinami
Načítání...