Kalamita zatím nehrozí, silničářům se silnice po prvním sněžení podařilo rychle upravit

První výraznější sněžení ani chladné počasí řidičům pondělní ráno nezkomplikovaly. Nejvíce sněhu, až 15 centimetrů, napadlo v horských oblastech, i tam jsou ale cesty s opatrností sjízdné. Zasloužili se o to údržbáři, kteří komunikace ošetřili. V některých krajích vyslali do terénu veškerou techniku.

„Silničáři vyjeli na kritická místa již v neděli odpoledne, silnice dostatečně prosolili a situaci hlídali celou noc,“ hlásil ze západních Čech redaktor ČT Marek Štětina. Počasí zde mělo za následek jen několik drobných nehod, které se obešly bez závažnějších důsledků.

Holé a mokré silnice jsou po chemickém ošetření i v dalších místech republiky, včetně Šumperska a Jesenicka. „Na Červenohorském sedle napadlo do deseti centimetrů. Stále sněží a silnice přes sedlo je s opatrností sjízdná,“ hlásil dispečer společnosti Stavby, opravy a údržba silnic.

„Do pěti centimetrů sněhu napadlo ve vyšších polohách Šumavy, Českého lesa, ale i v Brdech ve směru na Rožmitál, například kolem Míšova, takže už to bylo i na radlici,“ doplnil dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

„Místy, zejména na Tachovsku, těžký sníh ohýbal stromy a lámal větve. Museli jsme povolat hasiče, aby je odstranili,“ dodal s tím, že původní předpověď meteorologů byla horší, než jaká byla nakonec skutečnost nedělní noci a pondělního rána.

Video Studio 6: Předpověď počasí
video

Studio 6: Předpověď počasí

Znovu hrozí ledovka

Meteorologové opět varují, že v noci z pondělka na úterek a v úterý ráno mohou silnice klouzat. Náledí pokryje místa položená nad 500 metry. Namrzat by měly v noci vozovky v Karlovarském kraji a některých okresech Plzeňského, Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

„Během noci na úterý budou teploty klesat na 2 až -2 stupně Celsia, při déletrvajícím vyjasnění, zejména na západě, až k -4 stupňům. V horských oblastech nad 500 metrů nad mořem mohou mokré povrchy ojediněle namrzat a bude se tvořit náledí a zmrazky. Na ostatním území se bude náledí nebo zmrazky tvořit jen výjimečně,“ uvedli meteorologové.