
Miloš Zeman udělil státní vyznamenání 39 osobnostem
Řád Bílého lva
Nejvyšší státní vyznamení - Řád Bílého lva vojenské skupiny 1. třídy - obdržel armádní generál Karel Pezl, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky. In memoriam se tohoto ocenění dočkali legionáři první světové války a prvorepublikoví armádní generálové Ludvík Krejčí a Karel Kutlvašr.

Záznam ceremoniálu na Pražském hradě s udělováním státních vyznamenání
K ocenění velitele Pražského povstání Zeman poznamenal, že tím napravil jeden dluh, protože Kutlvašr byl po komunistickém převratu v roce 1948 neoprávněně persekvován, místo aby země ocenila jeho zásluhy.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Řád Tomáše Garrigua Masaryka převzal ze Zemanových rukou přeživší z koncentračního táboru v Osvětimi, devadesátiletý Petr Beck. In memoriam bylo toto ocenění uděleno význačnému slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, jenž svými stavbami ovlivnil podobu řady měst habsburské monarchie včetně Prahy, a Charlesi Craneovi, americkému diplomatovi a podporovateli slovanské kultury.
Crane sponzoroval například Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Zemřel v roce 1939, ke konci života se ale podle některých zdrojů dostal do pozice antisemity a neskrýval obdiv k politice Adolfa Hitlera.
Medaile Za hrdinství
Medaili Za hrdinství získali posmrtně policista Václav Haase, jenž podlehl útoku agresora, a hasič Jan Odermatt, který zasahoval u požáru lakovny ve Zvoli. Hasiči tehdy požár likvidovali 36 hodin.

Projev Miloše Zemana při předávání státních vyznamenání 28. 10. 2017
In memoriam byla medaile udělena i Janu Přikrylovi, členovi protikomunistického odboje, a Antonínovi Šubrtovi, účastníkovi bitvy u Dunkerque v roce 1940.
Medaile Za zásluhy
Medailí Za zásluhy se Zeman rozhodl ocenit řadu známých jmen. Z kulturní oblasti vyznamenal například legendárního spisovatele a autora Rychlých šípů Jaroslava Foglara, „ikonu českého skautingu“. Medaili dostali herci Juraj Kukura, Jan Skopeček a Luděk Sobota, režisér Zdeněk Troška nebo umělci Helena Vondráčková, Jaromír Nohavica, Štefan Margita, Eva Urbanová, Yvetta Simonová a in memoriam Jarmila Šuláková.
Podle očekávání byla vyznamenána rychlobruslařka a olympionička Martina Sáblíková a ocenění si odnesl i několikanásobný vítěz rallye Paříž-Dakar Karel Loprais. Ocenění převzal i historik a spisovatel Vladimír Vondruška.
Z oblasti vědy či lékařství byli oceněni zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík, lékař Boris Šťastný, dětská neuroložka Soňa Nevšímalová či zřizovatel hospicové péče Miroslav Wajsar.
Oproti minulým letům Zeman ocenil jediného podnikatele - Lubomíra Stokláska, který založil a vede firmu Agrostroj. Za zásluhy o stát vyznamenal i novináře a publicistu Petra Žantovského, profesora ekonomie Milana Zeleného a odbornici na etiketu a bývalou poradkyni prezidentů USA Elišku Haškovou-Coolidge.
Ocenění 39 osobností představuje nejvyšší počet vyznamenání za téměř pětileté působení Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky. Na rekord prvního českého prezidenta Václava Havla však zdaleka nedosáhl, ten v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Jeho následník Václav Klaus uděloval pravidelně lehce nad 20 vyznamenání.
Galerie: Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder převzal Řád Bílého lva
Rektoři opět nedorazili
Loňské oslavy zastínily spory o udělení vyznamenání Jiřímu Bradymu přeživšímu holokaust. Někteří politici na protest proti přístupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana odmítli do Vladislavského sálu přijít. Letos je situace o poznání klidnější, přesto někteří zástupci veřejného života na Hradě chyběli. Zúčastnit se akce odmítl končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu. Nedorazil ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš naopak avizoval, že s manželkou Lydií na předání státních vyznamenání na Pražský hrad přijde. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli.
Stejně jako v předchozích letech chyběli ve Vladislavském sále rektoři vysokých škol, kteří tak protestují proti nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Státní svátek uctili v dopoledních hodinách u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.
Na seznamu vyznamenaných nakonec nefiguruje zpěvačka Věra Špinarová, a to vzhledem k tomu, že její syn odmítl převzetí případného ocenění. Již v roce 2013 se podobně rozhodl – pro nesouhlas s některými rozhodnutími hlavy státu – hudebník Vladimír Mišík. Loni nominaci na státní vyznamenání odmítl Petr Pithart. Možnosti získat vyznamenání se vzdal také astrofyzik Jiří Grygar.
Letos bez Forejta a dětského sboru
Předávání začalo tradičně ve 20:00 ve Vladislavském sále chorálem Ktož sú boží bojovníci a přinesením historických praporů, kterých bylo méně než loni. Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebyly také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpíval hymnu. Do sálu bylo pozváno více lidí než loni, přítomno bylo podle Hradu kolem 800 hostů.
Kvůli oslavám státního svátku se areál Pražského hradu uzavřel návštěvníkům již v 17:00. Opakoval se tak loňský scénář, kdy byl Hrad v den výročí československé státnosti uzavřen již v 15:00. Od rána byly na Hradě uzavřené některé památky a expozice. Veřejnost se nedostala například do Starého královského paláce nebo do Kaple sv. Kříže. Do katedrály sv. Víta byl poslední návštěvník vpuštěn krátce po 16. hodině.