Soud poslal Dalíkovi opět výzvu k nástupu trestu. Do vězení má jít na 5 let

Městský soud v Praze poslal lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k opětovnému nástupu trestu. Do vězení má jít na pět let za pokus o podvod při jednání o nákupu obrněných aut Pandur. Trest mu na konci července uložil pražský vrchní soud. Dalík také musí zaplatit peněžitý trest ve výši čtyři miliony korun, jinak se mu pobyt ve vězení prodlouží o dva roky.

Marek Dalík
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Dalíkovi advokáti ještě sepisují dovolání k Nejvyššímu soudu. Už jednou s ním uspěli a věznice musela lobbistu po sedmi měsících propustit na svobodu. Podle informací České televize chtějí znovu poukázat na to, že byl Dalík údajně odsouzený podle chybné právní úpravy.

Dovolání ale nemá odkladný účinek. Dalík tak nyní musí do vězení znovu nastoupit. Nejvyšší soud o dovolání obvykle rozhoduje do šesti měsíců od jeho podání.

V Praze je nástupní věznicí buď Pankrác, nebo Ruzyně. Dalík před přerušením trestu nastupoval právě do cel na Ruzyni. Tam by měl podle informací České televize být zpočátku zařazen i tentokrát.

Pětiletý trest Dalík dostal poté, co před soudem změnil výpověď. Vůbec poprvé potvrdil, že při jednání s rakouskými zbrojaři padla suma třikrát šest milionů eur, tedy necelá půlmiliarda korun. Dalík ale u soudu tvrdil, že se nejednalo o úplatek a navíc že sumu jako první nevyřkl on.

Žádost podle Dalíka jako první vyslovil na schůzce slovenský lobbista Miroslav Výboh. Soud ale Dalíkovu novou verzi označil za nevěrohodnou. Poznamenal, že někdejší lobbista s touto verzí nepřišel dříve, ale až při poslední výpovědi před soudem. 

Soud tak zpochybnil i verzi, že ze strany Dalíka šlo u zakázky na auta Pandur jen o lobbing. Vrchní soud proto původní verdikt – čtyři roky vězení – zpřísnil na pět let, tedy ve spodní hranici trestní sazby.

Marek Dalík
Profil

Marek Dalík

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Nekorunovaný král českého lobbingu se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999. V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.