Úředník léta posílal krajské peníze na svůj účet. Úniku za 1,9 milionu si všimla účetní

Středočeský krajský úřad podal v pondělí trestní oznámení na jednoho ze svých pracovníků kvůli podvodu při nakládání s depozitním účtem kraje.

Úředník čelí podezření, že neoprávněně posílal peníze na svůj soukromý účet. Celkem kraji vznikla škoda 1,9 milionu korun. „Se zaměstnancem byl rozvázán pracovní poměr a peníze po něm budou vymáhány,“ sdělil mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.

Zaměstnanec podle mluvčího posílal peníze dvakrát, jednou správnému příjemci a podruhé na soukromý účet. Jak dlouho se podvodu dopouštěl, zatím není známo. Záležitostí se má zabývat škodní komise.

„Pracovník provedl podvodnou, velmi sofistikovanou operaci, které si všimla pracovnice účtárny. Díky té se na celou záležitost přišlo. Důležité je zmínit, že se nejedná o chybu systému. Způsobenou škodu budeme po zaměstnanci vymáhat,“ uvedla ředitelka krajského úřadu Kateřina Černá.

Podezřelý úředník byl podle Lochaře na kraji zaměstnán devět let, z toho osm let v účetním oddělení a poslední rok na pozici ekonoma na odboru dopravy. „Právě znalostí procesů z účtárny využil při podvodné činnosti,“ uvedl mluvčí. Peníze podle něj dotyčný posílal na soukromý účet i po svém přeřazení.

Podle Lochaře kraj nyní zpřísnil kontrolu pro účetní operace s depozitním účtem kraje.