1. Volební vítězství ČSSD v roce 2013 má zřejmě ještě většina z vás v paměti. Tipnete si ale, která strana či hnutí obdrželo hlasů vůbec nejméně?
- a) Romská demokratická strana
- b) Občané 2011
- c) Klub angažovaných nestraníků
2. Volby v roce 2013 provázela také nízká účast voličů. K urnám jich dorazilo necelých 60 procent. Vzpomenete si, při kterých volbách do sněmovny dorazilo historicky nejméně lidí?
- a) 2002
- b) 1998
- c) 2006
3. Do sněmovny se v roce 2013 dostalo rekordních sedm stran a hnutí. Do poslaneckých lavic zasedli i zástupci dvou nováčků: Vedle hnutí ANO Andreje Babiše uspěl i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Kolik nakonec získal poslanců?
- a) 11
- b) 14
- c) 17
4. Volby do sněmovny v roce 2013 byly předčasné a Česko k nim dovedl Rusnokův úřednický kabinet. Kterému ministrovi z této vlády se povedlo získat i poslanecký mandát v nové sněmovně?
- a) ministr vnitra Martin Pecina
- b) ministr obrany Vlastimil Picek
- c) ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský
5. Premiér Petr Nečas po zásahu detektivů z ÚOOZ na Úřadu vlády v roce 2013 rezignoval. Předsednický post ODS po něm převzal Martin Kuba. Kdo ale vedl občanské demokraty do voleb?
- a) Jiří Pospíšil
- b) Zbyněk Stanjura
- c) Miroslava Němcová
6. Minulé volby do sněmovny poznamenal tzv. lánský puč, když někteří politici z ČSSD v den vyhlášení výsledků odjeli na tajnou schůzku za prezidentem do Lán. Který z účastníků této schůzky nebyl hejtmanem?
- a) Jiří Zimola
- b) Milan Chovanec
- c) Jeroným Tejc
7. Mezi tradiční strany zastoupené ve sněmovně patřili lidovci. Uspěli i v roce 2013, tehdy se ovšem do sněmovních lavic vraceli po třech hubených letech mimo sněmovnu. Kdo vedl KDU-ČSL do neúspěšných voleb v roce 2010 z postu předsedy?
- a) Miroslav Kalousek
- b) Cyril Svoboda
- c) Pavel Bělobrádek
8. Vedle šéfa lidovců znamenaly volby 2010 konec ve funkci i pro lídra vítězné ČSSD Jiřího Paroubka. Který další politik rezignoval po neúspěšných volbách na post stranického předsedy?
- a) Miloš Zeman
- b) Petr Pithart
- c) Mirek Topolánek
9. Při kterých volbách do sněmovny stačilo na vítězství historicky nejméně hlasů?
- a) 1996
- b) 2002
- c) 2013
10. Po posledních volbách zasedlo v poslaneckých lavicích 39 žen. U komunistů tvořily poslankyně třetinu klubu, v jedné straně ale nebyla zvolena ani jedna kandidátka. Který poslanecký klub byl po volbách čistě pánskou záležitostí?
- a) KDU-ČSL
- b) TOP 09
- c) žádný takový klub nebyl
- a) Andrej Babiš
- b) Tomio Okamura
- c) Karel Schwarzenberg
12. Po volbách v roce 2010, resp. 2013 byl sněmovním benjamínkem Adam Rykala (ČSSD), kterému bylo 24, resp. 27 let. Jak se jmenoval vůbec nejmladší poslanec/poslankyně zvolený do sněmovny?
- a) Marek Benda
- b) Kateřina Konečná
- c) Stanislav Gross
13. V roce 2010 se do sněmovny poprvé dostala TOP 09 a Věci veřejné. Obě uskupení pak společně s ODS dokonce zasedla v Nečasově vládě. Jenže Věci veřejné se později rozštěpily. Jak se jmenovala nástupnická strana, která pokračovala ve vládní koalici?
- a) DĚTEM
- b) LIDEM
- c) VŠEM
14. V posledních letech se stává při volbách do sněmovny fenoménem tzv. kroužkování, kdy voliči pomocí preferenčních hlasů posunou do poslaneckých lavic kandidáta zespodu kandidátní listiny. Kroužkovací revoluce odstartovala v roce 2010. Který sněmovní matador se stal její obětí?
- a) Vítězslav Jandák
- b) Marek Benda
- c) Ivan Langer
15. Kolik zákonů schválila sněmovna v uplynulém volebním období? Ptáme se na údaj uvedený na stránkách dolní komory, ani samotní poslanci se totiž nebyli schopni shodnout, které číslo je správné.
- a) 408
- b) 338
- c) 276