Bydlíte mimo místo trvalého bydlište? Kontrolujte poštu i na tomto místě, ať vás zbytečně nic nepřekvapí. To, že si písemnost nevyzvednete, neznamená, že zabráníte jejím následkům. Zákon totiž počítá s tím, že taková zásilka se chová, jakoby vám doručena byla, i když se o ní nedozvíte.
Vzali jste si někdy půjčku? Chcete mít jistotu, že nemáte dluhy? Pokud víte, že jste si někdy v minulosti vzali půjčku, kontaktujte toho, kdo vám půjčil, a pokuste se zjistit, že je vše doplaceno. Jezdíte MHD? Obraťte se na Dopravní podnik, aby Vám sdělil, zda neeviduje na vaše jméno nezaplacenou pokutu.
Preventivně si na České poště nechte vyhotovit výpis z Centrální evidence exekucí. Zde se však evidují pouze pravomocně zahájené exekuce.
Bydlíte v domácnosti s partnerem, který má exekuci? Schovávejte si, pokud je to možné, smlouvy a účtenky od věcí, které patří vám. Kdyby exekutor sepsal tyto věci do soupisu majetku v rámci exekuce partnera, můžete požádat o vyškrtnutí ze soupisu, budete však muset doložit, že jsou věci vaše.
Dozvěděli jste se, že je na vás vedená exekuce? Přebírejte poštu, pokuste se získat všechny listiny, které se exekuce týkají a které jste nepřevzali. Komunikujte s úřadem exekutora včas. Předejde se tak nepříjemnostem. Navíc se s exekutorem lze domluvit na podmínkách uhrazení dluhu, které pro vás budou únosnější.
Dozvěděli jste se, že k vám přijde exekutor sepsat nebo zabavit majetek? Určitě buďte u toho. Pokud nebudete doma, exekutor může i tak vstoupit do vašeho obydlí. S exekutorem spolupracujte a úkonům exekutora nebraňte. Trvejte na tom, aby všechny vaše připomínky zapsal do protokolu.
Vlastníte nemovitost a z výpisu z katastru nemovitostí jste zjistili, že je vedena exekuce? Kde zjistíte víc? Na listu vlastnictví si zjistěte, který exekutor je pověřen vedením exekuce. Exekutora pak kontaktujte, nebo se dostavte na exekutorský úřad a informujte se o stavu řízení. Seznam exekutorů a jejich úřední hodiny naleznete na webovém
portálu Exekutorské komory ČR, www.ekcr.cz, a to v sekci seznamy.
Dlužíte na výživném a partner podal návrh na zahájení exekuce? Na co se mám připravit? Jak exekuci ukončit? V první řadě začněte s exekutorem i partnerem/partnerkou komunikovat. Pokuste se doplatit to, co doposud dlužíte, a následně se pokuste platit pravidelné platby výživného. Pokud jde o výživné na nezletilé dítě, vyhnete se tak i případnému trestnímu stíhání. Zároveň, budete-li pravidelně spolehlivě platit, můžete později požádat o zastavení exekuce a náklady se tak sníží.
Co potřebujete k tomu, abyste mohli vymáhat pohledávku prostřednictvím soudního exekutora? Nejprve si vyberete soudního exekutora a u něj podejte návrh. K tomu musíte mít tzv. exekuční titul – nejčastěji to bude například rozsudek, ve kterém soud nařídil vašemu dlužníkovi zaplatit. Návrh podáte u exekutora, ten zajistí, aby byl pověřen soudem, a následně zahájí úkony k vymožení pohledávky.
Přišla vám první výzva od exekutora? Co dělat, aby vás to moc nestálo? Pokud vám bylo doručeno vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou ke splnění, doporučujeme částku uhradit do 30 dnů, protože vám budou účtovány mnohem nižší náklady exekuce. V každém případě začněte s exekutorem komunikovat. Není na to sice nárok, ale pokud budete spolupracovat, je možné dohodnout se na postupném splácení dlužné částky.
Je možné využít služeb online poradny: www.ekcr.cz každé úterý od 9:00–12:00. Je potřeba k tomu: popsat dotaz, uvést jméno, příjmení a kontakt, dále listiny, které máte k dispozici a které se týkají exekuce, na kterou se chcete zeptat. Pokud nestihnete kamennou ani on-line poradnu, můžete napsat na komora@ekcr.cz nebo praha@ekcr.cz.