Nová bezplatná linka nabízí dlužníkům pomoc, když na dveře zaklepe exekutor

Česká asociace povinných spouští novou bezplatnou linku. Nabízí okamžitou pomoc při zabavování majetku. Volat na ni tak můžou dlužníci, kterým na dveře zaklepe exekutor. Výjezdních jednotek právníků a dalších vyškolených lidí zatím funguje pět, v budoucnu by měly být v každém kraji. Cílem je zabránit vyhroceným situacím při zabavování majetku dlužníka.

Video Události
video

Nová bezplatná linka nabízí dlužníkům pomoc, když na dveře zaklepe exekutor

Při zabavování majetku hraje velkou roli moment překvapení. Dlužníci jsou tak příchodem exekutorů často zaskočení a neví, jak jednat. K dispozici jim je nyní na bezplatné SOS lince vyškolený člověk, který jim vypjatou situaci pomůže vyřešit.

„Může nám zavolat prakticky každý dlužník v situaci, kdy si neví rady. Protože většina těch lidí je finančně negramotná, neznalá zákonů,“ uvedl Jan Brezáni z České asociace povinných.

Bezplatně poradit se dlužníci můžou ještě dřív, než k zabavování majetku dojde, i u Exekutorské komory. Podle jejích zkušeností ale lidi osvěta příliš nezajímá a této možnosti příliš nevyužívají.

K prosinci roku 2016 bylo v Česku v exekuci 902 tisíc fyzických a právnických osob, což je o 14 procent více než v roce 2015. Nejvíce exekučních řízení bylo v Ústeckém kraji, Praze a Moravskoslezském kraji. Celková vymáhaná částka soudními exekutory činí 325 miliard korun. Téměř polovina dlužníků má 4 a více exekucí, tedy prakticky nevymahatelné dluhy.