Ukradené známky se objevily po 26 letech

Tehdy, před 26 lety, to byl skandál. Z přísně střežených panelů známek sběratele z Nizozemí Johana Kleina zmizely dvě nejcennější: čtyřkorunová na žilkovaném papíře a chybotisk 50 na 50 doplatit. „Byla otřesena důvěra sběratelů v to, že jejich známky, které milují a nechtějí se jich vzdát, jsou ohroženy,“ říká soudní znalec ve filatelii František Beneš.

Video Události
video

Ukradené známky se objevily po 26 letech

Pátrání po známkách bylo marné. Až teď, po čtvrtstoletí, se objevily v Česku. Holanďanovu čtyřkorunovou z Tokia dal do aukce v domě Burda v Praze Ludvík Pytlíček. Svou sbírku rozprodává. V Tokiu v roce 1991 vedle Kleina také vystavoval. „Já jsem tu známku koupil, de facto vyměnil se sběratelem panem Kleinem. Nějaké peníze jsem mu doplatil, mám k tomu veškerou dokumentaci o výměně. Já mám čisté svědomí,“ říká filatelista ze Semil Ludvík Pytlíček.

Ludvík Pytlíček řekl, že známku získal před výstavou v Tokiu. Jenže tam byl jako majitel uvedený Holanďan Klein a ten nahlásil její krádež. „Mně se zdá, jestli to není o pojistném podvodu pana Kleina,“ konstatuje Pytlíček.

Ztracená známka mířila do dražby 1. října. Když znalec zjistil původ, z aukce ji stáhli. Na trhu se teď navíc objevila zřejmě i druhá kradená rarita z Tokia. Anonymní prodejce ale na schůzku s kupcem nepřišel. „Ne, ne, ne, s tím nemám nic společného,“ dodává Pytlíček. Podle advokátky Gabriely Vilímkové je ale pravděpodobné, že krádež, byť velká, je již po patnácti letech promlčená.

Za nález známek byla vypsaná i odměna

Nizozemský filatelista Klein se s krádeží svých známek nikdy nesmířil. Vypsal odměnu, která povede k nálezu známek. „On měl hypotézu, že známky se mu ztratily, aby nemohl vyhrát hlavní cenu v Tokiu. Já bych nikdy nevěřil, že se tohle může stát, že se znovu objeví,“ říká znalec filatelie Jiří Majer.

Syn Johana Kleina přiletí do Česka. Chce zajít na policii a známky získat zpět. Aby splnil přání zesnulého otce.