Věznice přeplněné, ale dozorců málo. V Česku jich chybí asi 400

V Českých věznicích chybí asi 400 dozorců. Problém je obzvlášť citelný teď o prázdninách, kdy nastává doba dovolených. Zbylí dozorci tak musí pracovat přesčas a výrazně se jim zkracuje osobní volno. Celkem je v Česku 35 věznic: o trestance se v nich stará přes 11 tisíc zaměstnanců.

Video Události
video

Nejvíc dozorců chybí ve středních Čechách

Štáb ČT vyrazil do věznice v Horním Slavkově, která je určená pro pachatele závažné trestné činnosti a nachází se tam i oddělení pro doživotně odsouzené. Ozbrojení strážní tam proto musejí hlídat bez přestání. 

Petr Šíma je ve Slavkově jedním ze zkušenějších dozorců: postupně tam prošel všechny profese a rovněž vystudoval. Teď dohlíží na nováčky a plánuje, jak se budou hlídky střídat. Jenomže mu chybí 15 kolegů. „Je to na úkor těch stávajících zaměstnanců, kdy musejí plnit vyšší penzum práce,“ uvedl šéf hornoslavkovské věznice Radek Kutiš. 

Posily by potřebovaly i hlídky na bráně, které hlídají, aby se do věznice nedostalo nic nebezpečného či nepovoleného. „Alkohol anebo omamné a psychotropní látky – nebo i věci, které by mohly sloužit k útěku vězněných,“ dodává Petr Šíma. Strážní musí kontrolovat vězně i během práce na dílnách. 

Celkem chybí v českých věznicích kolem čtyř stovek dozorců a strážných. Lepší situace je na Moravě. Naopak největší nedostatek jich je v okolí Prahy ve Středočeském kraji.