Některé sestry dostanou navíc 2000 korun. Kraje si stěžují, že stát peníze pošle až zpětně

7 minut
Události: Některé zdravotní sestry dostanou 2000 korun navíc
Zdroj: ČT24

Přes 40 tisíc zdravotních sester pracujících v třísměnném a nepřetržitém provozu dostane v srpnové výplatě ke své mzdě příspěvek dva tisíce korun. Česká televize oslovila všechny kraje a zjistila, že víc peněz získají sestry jak ve státních, tak i ve všech krajských nemocnicích. Většina krajů ale kritizuje ministerstvo, že peníze na platy sester pošle stát hejtmanstvím až zpětně v příštích měsících.

„Mě neuvěřitelně ani ne mrzí, ale štve postoj ministerstva zdravotnictví, které se bohužel projevilo naprosto neprofesionálně, byrokraticky, nesmyslně,“ říká hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Ministerstvo zdravotnictví ale tuto kritiku odmítá. Argumentuje tím, že kraje mohly pro své nemocnice už v průběhu července o proplacení vyšších mezd žádat. Zatím tak ale udělaly jen dva z nich.

Celkem by letos měly nemocnice sestrám navíc vyplatit zhruba tři čtvrtě miliardy. Příplatek 2000 korun má podle ministerstva zdravotnictví dostat zhruba 43 tisíc lidí. Po zdanění jim zbude něco přes 1300 korun čistého. Na příspěvek mají nárok samostatně pracující sestry u lůžek, které pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu.

„Je potřeba sestrám přidat, jinak je v nemocnicích neudržíme,“ tvrdí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

„Já si myslím, že motivace to je… Jestli je to dostatečné, to už nemůžu tak stoprocentně říct,“ říká zdravotní sestra Marcela Svatoňová z gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Příbrami. Vyšší výplatu by poprvé měla dostat za dva týdny.

Kraje způsob proplácení kritizují

V červnu ale začala část krajů ministerstvu zdravotnictví vytýkat, že pošle peníze nemocnicím až zpětně. Nebylo tak jisté, jestli příplatek dostanou všechny sestry, které na něj mají podle státu nárok.

„Tak, jak to doposud ministerští úředníci nastavili, to vyplacení finančních prostředků významně prodlužuje,“ upozorňuje radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Martin Kupka (ODS).

„My máme stejný názor, proto jsme byli jedni z těch, kteří kritizovali tento způsob,“ přidává se hejtmanův náměstek pro zdravotnictví v Ústeckém kraji Stanislav Rybák (KSČM).

Jinak to nešlo, tvrdí ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví ale argumentuje, že jiným způsobem než zpětně prostřednictvím grantů poslat peníze krajům nešlo. „Moc nechápu tu kritiku. Já to musím odmítnout jako čistou politiku. My nejenže dáváme krajům 2000 na platy sester, my jim dokonce budeme platit i odvody,“ brání se ministr Ludvík.

Všechny kraje nakonec rozhodly, že jejich nemocnice nejdřív dají peníze sestrám ze svého a poté o ně požádají ministerstvo. Komplikovanou situaci musel vyřešit Olomoucký kraj, který už před deseti lety pronajal tři své nemocnice soukromé firmě Agel.

„Nemocnice Agelu budou navyšovat už v srpnových výplatách za červenec a budou potom žádat kraj o dotační titul,“ popsal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).

Naopak fakultní a státní nemocnice už peníze od ministerstva na zvýšení platů sester dostaly. „Dochází k velkým emocím. Příplatek se týká pouze sester, které pracují bez odborného dohledu, a netýká se zbytku zdravotnického týmu, což jsou ošetřovatelé, sanitáři, zdravotničtí asistenti,“ říká zdravotní sestra Andrea Osmančíková z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Kraje chtějí řešit, proč je příspěvek jen pro některé

Asociace krajů se také chce zabývat tím, proč se přilepšení týká jen sester u lůžek pracujících v nepřetržitém nebo třísměnném provozu, a ne všech sester a zdravotníků. Podle šéfky asociace a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové (ANO) by se tím rada asociace mohla zabývat na svém zářijovém jednání.

„Jsme rádi, že se teď vypíše dotační program, kde kraje získají 2000 korun pro zdravotní sestry, které pracují na lůžkovém oddělení ve směnném provozu, ale bez odborného dohledu. A my se ptáme, jestli sestra, která pracuje pod odborným dohledem, pracuje jinak. Myslíme si, že pracuje stejně a že na ten příplatek má taky nárok,“ uvádí Vildumetzová.

Šéfka asociace upozornila, že kraje mají schválené rozpočty a zasahovat do nich v průběhu roku je složité. Apelovala proto na vládu, aby podobné změny prováděla vždy s platností od nového roku. A také aby stát dal na opatření peníze.

Platy zdravotních sester v prosinci 2015
Zdroj: ÚZIS

Zdravotní sestry by měly dostat přidáno i v příštím roce – vláda plánuje zvýšení základních platů sester i lékařů o 10 procent. Podle posledních dostupných údajů z roku 2015 pobíraly sestry ve státních nemocnicích včetně všech příplatků a odměn v průměru 30 866 korun. V krajských a soukromých zařízeních to bylo ale mnohem méně, v průměru 25 434 korun měsíčně.

Neshody, které vyvolal způsob proplacení dvoutisícového příplatku sestrám, nejsou zdaleka jediným sporem, který mezi sebou v poslední době kraje a vláda měly. Víc než půl roku se kraje s vládou přely o to, kolik jim stát pošle na platy řidičů linkových autobusů. Vláda nakonec v dubnu rozhodla o uvolnění 420 milionů korun. Kraje původně chtěly dvojnásobek. Dlouhodobě kritizují také nedostatečné státní dotace na sociální služby nebo na opravy silnic druhé a třetí třídy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 5 mminutami

ŽivěZlepšit využití výzkumu má pomoci nový zákon, Senát ho schválil

Senát ve středu schválil nový zákon, který má omezit byrokracii a zlepšit tak využití potenciálu tuzemského výzkumu a pomoci mladým vědcům. Horní komora má na programu i zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky.
09:59Aktualizovánopřed 7 mminutami

Soud zmírnil muži trest za postřelení milenčina manžela z dvanácti let na podmínku

Bývalý místostarosta Lovosic Miroslav Závada (dříve ODS) nepůjde za postřelení manžela své milenky do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu ve středu změnil původní dvanáctiletý trest odnětí svobody na podmínku. Na rozdíl od ústeckého krajského soudu totiž dospěl k závěru, že Závada se nepokusil o předem promyšlenou vraždu, ale o zabití, když ve strachu ze svého protivníka překročil meze nutné obrany. Rozsudek je pravomocný.
před 9 mminutami

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 28 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 5 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...