Ludvík: Za nedostatkem sester je i konjunktura, nechce se jim do směn

62 minut
Nedostatek sester a úhradová vyhláška tématem OVM
Zdroj: ČT24

Podíl na nedostatku zdravotních sester nese i nízká nezaměstnanost, díky které si mohou zdravotnice lépe volit zaměstnání a vyhnout se směnnému provozu. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) s tím, že české nemocnice mají personální tíseň právě na lůžkové péči – na ambulantní nikoliv.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky pracovalo na sklonku roku v tuzemském zdravotnictví bezmála devadesát tisíc sester, z toho více než dvaapadesát tisíc sloužilo v nemocnicích. V českém systému tak nadále chybělo 3266 obsazených úvazků, a nemocnice z toho tvořily bezmála polovinu (1517 prázdných míst).

Podle šéfa resortu Miloslava Ludvíka (ČSSD) se situace mírně zlepšila, aktuálně se prý poptávají dva tisíce sester. Ani tato červená čísla nejsou dostačující. A i když se jako tradiční důvody nedostatku kvalifikovaného zdravotního personálu uváděly odchody do zahraničí nebo nedostatečné platové ohodnocení, ministr v Otázkách Václava Moravce upozornil ještě na jeden důvod.

„Základní problém je v tom, že díky velmi nízké nezaměstnanosti v České republice – a díky bohu za ni – není tak atraktivní povolání ve směnách. Ve chvíli, kdy má dáma na výběr, každá dá přednost jednosměnnému provozu. Nechybí nám sestry v ambulancích, ale u lůžek.“

Stavy sester v českém zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Změny se vláda snaží docílit hned několika způsoby; s novým rokem se ve zdravotnictví očekává desetiprocentní růst na tarifech platů, sestry ve směnném provozu také dostanou dva tisíce hrubého navrch. Především pak prochází změnou systém vzdělávání.

Roithová: Snížené vzdělání nás vrací do minulého století

Novela, kterou v tomto týdnu schválil Senát a která má začít platit od letošního září, zavádí často diskutovaný model 4+1 – sestry, které mají středoškolské zdravotnické vzdělání, získají odbornost za rok studia místo současného tříletého bakaláře. Podle ministerstva to usnadní jejich cestu do praxe, nový model má ale i své kritiky.

„Považuji to za zoufalý krok v zoufalé situaci, krok zpět do minulého století, když všechny ostatní země kvalifikaci naopak zvyšují,“ prohlásila zdravotnická expertka lidovecké strany Zuzana Roithová.

„Rozdíl mezi střední školou a bakalářským studiem je zhruba dva tisíce hodin odborné praxe. To není možné za jeden rok na bakalářském studiu zvládnout,“ varovala s tím, že mladé sestřičky z logiky věci nebudou mít dost zkušeností, nebudou umět s pacienty komunikovat a povede to ke zhoršení péče.

Tyto výhrady připouští i sám sociálnědemokratický ministr. „Je to kompromis. Bez debaty. Není to ideální řešení. A říká, pojďme zvednout počet sester, které mohou pracovat samostatně a nemusí být pod dohledem,“ uvedl s tím, že úkolem nyní bude zlepšit kvalitu tuzemských „zdrávek“. „Je pravdou, že jsme hrozným způsobem snížili kvalitu středních zdravotních škol a musíme se vrátit k tomu, aby z nich vycházely kvalifikované zdravotní sestry.“

Odměňování lékařů a sester
Zdroj: ČT24

Ludvík: Lékaři se na vzdělané sestry nespolehli

Výtky zaznívají i od zástupce pravicové opozice. „Sociální demokracie hasí požár, který sama založila. Problém vznikl v roce 2004, kdy se schvaloval nový zákon o vzdělávání lékařů a kdy se přišlo na to, že všechny sestry musí mít de facto vysokoškolské vzdělání,“ prohlásil zdravotnický expert ODS Petr Zimmermann. „Sestry, které byly magistrami, měly tendenci jít do administrativy. Kdo má vysokou školu, touží po kanceláři. Těch, kdo se stará o pacienty, ubylo.“

To Ludvík připouští rovněž, zároveň ale upozornil na to, že nárokem na vysokoškolské vzdělání se Česko jen přizpůsobilo tehdejším požadavkům Evropské unie. Odsouhlasil i další výhradu, a sice že ani vyšší vzdělání nevedlo ke kýženému efektu, kdy by erudovanější sestry přebraly část lékařských kompetencí.

„Lékaři je nechtějí pouštět,“ uvedl ministr a dodal, že se nehodlá pouštět do boje s Českou lékařskou komorou, která se posilování sesterských pozic podle něj brání: „Ve zdravotnictví ale nemůžeme válčit. Musíme se dohodnout. Je to dohoda mezi lékaři a sestrami a doufám, že se tam vnese.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
Právě teď

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 3 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 4 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 13 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 14 hhodinami
Načítání...