Daniel Stach a Lukáš Landa si odnesli Novinářskou cenu za rok 2016

Moderátor České televize Daniel Stach a reportér Lukáš Landa zvítězili v soutěži Novinářská cena 2016 v kategorii Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse a Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. Soutěž jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce. Porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry vybírala z 254 příspěvků z celostátních i regionálních médií.

Daniel Stach získal v audiovizuální sekci ocenění za nejlepší rozhovor za téma Rwandská genocida.

„Porota oceňuje připravenost novináře a komplexní přístup k tématu. V devadesátiminutovém rozhovoru dokázal udržet pozornost svou i pozornost diváka a odkrýt téma, které pro českého diváka může být mimo jeho horizont, a novým způsobem ho uvést a představit,“ píše se na stránkách soutěže.

Porotu nejvíce zaujala reportáž o analýze sesuvu na D8 

V kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek vyhrál Lukáš Landa s reportáží Miliardový zářez o utajované analýze o sesuvu na D8.

„Porota oceňuje společensky vysoce aktuální téma, schopnost autora vynést na světlo neznámé skutečnosti. Dále porota oceňuje řemeslné zpracování a poutavé vyprávění celého příběhu za použití vizuálně atraktivních prvků,“ uvádí se na stránkách.

Porota vybírala vítězné příspěvky celkem v deseti kategoriích. Novinářskou cenu za rok 2016 si odnesli také Jan Moláček z Aktuálně.cz, Lukáš Valášek z MF Dnes, Tomáš Poláček z Reportér magazínu, Daniel Prokop z Práva, redakce HlídacíPes.org, kolektiv Lidových novin, Kirill Ščeblykin a Filip Zajíček ze Student Times či redaktorky Českého rozhlasu Brit Jensen a Magdalena Sodomková.

Česko-slovenskou cenu veřejnosti si pak odnesl Martin Veselovský z DVTV.

Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnerem soutěže jsou Ashoka Česká republika, Konrad-Adenauer-Stiftung, Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava - Open Society Foundation, NEWTON Media, Syndikát novinářů České republiky a Velvyslanectví Spojených států amerických.

Uložit