Dojet vlakem do Budějovic bude obtížné. Výluky odříznou většinu tratí

V pusté regionální nádražíčko se na přelomu dubna a května promění železniční stanice v Českých Budějovicích. Začne série výluk, která zastaví dopravu na všech rychlíkových tratích výchozích z jihočeské metropole. Velmi výrazná bude výluka na trati do Prahy, náhradní autobusy budou jezdit z Budějovic až do Tábora, v některých případech dokonce do Olbramovic.

Video Studio ČT24
video

U Českých Budějovic začíná série železničních výluk

Výluky postupně proběhnou na všech tratích, které z Českých Budějovic vedou, s výjimkou té, která míří do Českých Velenic. Nejdelší bude na trati do Prahy, nejkratší omezí spojení jihočeského krajského města s Českým Krumlovem. Cestující se musí připravit na to, že před železniční stanicí bude v některých chvílích bez nadsázky více autobusů než na autobusovém nádraží a že může být složité najít ten, který jede správným směrem.

„Autobusů bude až 70. Před nádražím budou stát informátoři,“ uvedla pracovnice Českých drah Jiřina Fürstová. Zdůraznila, že odjezdy některých náhradních autobusů budou v jiný čas, než obvykle odjíždějí vlaky.

Výluka na trati Praha–Budějovice

  • od večera 23. dubna do 4. května 

Od nedělního večera nebude možné dojet vlakem z Českých Budějovic do Prahy ani Brna. Po sedmé večer začne výluka, která zprvu zastaví provoz na trati mezi jihočeským krajským městem a Veselím nad Lužnicí, po které ovšem přijíždějí jak pražské, tak i brněnské rychlíky.

Náhradní autobusy za pražské i brněnské rychlíky a za osobní vlaky budou jezdit mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí. Kdo bude chtít cestovat některým z nedávno zavedených expresů Praha–Budějovice, stráví v autobusu delší dobu. „Expresy budou končit v Táboře,“ upozornil krajský ředitel Českých drah Jiří Kafka.

Výluka potrvá až do 4. května, tedy necelé dva týdny. Od pátku 28. dubna ale budou opatření ještě složitější, protože se vyloučený úsek prodlouží do Plané nad Lužnicí a některé náhradní autobusy pojedou z Českých Budějovic dokonce až do Olbramovic. Navíc České dráhy oznámily, že náhradní autobusy pojedou i za osobní a spěšné vlaky, které jezdí z Tábora do Benešova, a to v celé trase.

Společnost Arriva vlaky, která provozuje víkendové vlaky z Prahy do Nové Pece, potom oznámila, že nahradí své spoje autobusem v celé trase. 

Výluka na trati Budějovice–Summerau

  • od 24. dubna do 3. května

Současně s výlukou trati do Prahy bude i výluka na trati na hranice s Rakouskem. Nejvýrazněji to postihne linecké expresy, které jedou po obou tratích, náhradní autobusy za ně tedy pojedou z Tábora až do rakouského Summerau a během rozšířené výluky některých vlaků z Olbramovic do Summerau. V náhradním autobusu tak cestující stráví zhruba polovinu ze čtyřhodinové cesty.

Osobní vlaky nebudou jezdit zprvu mezi Velešínem a Summerau, od soboty 29. dubna se výluka prodlouží až do Včelné. Poslední dva dny výluky pak bude výluka už jen mezi Včelnou resp. krajským městem a Kaplicí.

Výluka na trati Plzeň–Budějovice

  • od 24. do 26. dubna

Do Českých Budějovic v současnosti jezdí rychlíky či expresní vlaky z pěti směrů – z Brna, Lince, Prahy (přes Tábor a také přes Písek), ale i Plzně a Českého Krumlova. A výluky je zastaví všechny.

Výluka na trati do Plzně bude ale podstatně skromnější než ta, která vypukne směrem na Prahu. Od pondělí do středy nebudou vlaky jezdit mezi Českými Budějovicemi a Zliví. Náhradní autobusy za osobní vlaky a za rychlíky, které tudy jezdí přes Písek do Prahy, budou končit ve Zlivi, zatímco do plzeňských rychlíků se bude z autobusů přestupovat až v Číčenicích.

Výluka na trati České Budějovice – Český Krumlov

  • 27. dubna

Nejkratší výluka proběhne na trati, která spojuje České Budějovice a Český Krumlov resp. Nové Údolí na Šumavě. Osobní vlaky nebudou jezdit mezi krajským městem a Křemží ve středu dopoledne, odpoledne se pak výluka zkrátí do Boršova nad Vltavou.

Po celou dobu výluky na pražské trati ale nebude jezdit expres, který obvykle spojuje Prahu, České Budějovice a Český Krumlov. Náhradní autobus bude jezdit až do Krumlova i tehdy, kdy na krumlovské trati výluka nebude. Totéž platí o vlaku společnosti Arriva, který ale jezdí pouze o víkendech.