Jaro předstírá léto. Rekordní teploty přesáhly 22 stupňů

Teplotní rekord pro 28. březen padl na více než polovině měřicích stanic v Česku. Nejtepleji bylo v Žatci, kde meteorologové naměřili 22,8 stupně Celsia. 

Teplotní rekord padl na 76 měřicích stanicích, které fungují alespoň 30 let. Nové rekordy s hodnotou alespoň 22 stupňů Celsia mají vedle Žatce další čtyři místa. V Doksanech bylo 22,7 stupně, v Kopistech 22,6 stupně, v Praze-Karlově 22,1 stupně a v Průhonicích vystoupila dnešní maximální teplota přesně na 22 stupňů Celsia.

Nejteplejší březnový den v historii

V několika městech pak zažili vůbec nejteplejší březnový den v historii. V Šumperku bylo 21,7 stupně, čímž byl překonán rekord z 31. března 1968. Luká u Litovle zaznamenala 19,8 stupně a padlo tak maximum z roku 1989. V Harrachově, kde se stále lyžuje, pak naměřili 19,1 stupně Celsia, což stačilo na překonání březnového rekordu z roku 1977.

Video Události za okamžik a počasí
video

Předpověď počasí

V noci na dnešek byl v Česku i velký rozptyl minimálních teplot. Zatímco Milešovka naměřila nejnižší noční teplotu 7,4 stupně Celsia, na stanici Kvilda-Perla, Jezerní Slať spadla teplota téměř až k minus deseti stupňům.  

Teplé počasí bude pokračovat i ve středu. Přes den by podle ČHMÚ mělo být polojasno až oblačno, na severu až zataženo. Odpoledne a večer na severu místy, jinde jen ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty by měly dosáhnout 15 až 19 stupňů Celsia, na jižní Moravě až 21 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem 11 stupňů.