V čele ČSSD Sobotku a Chovance nově doplní Birke a Dolínek

Prvním místopředsedou sociálních demokratů byl zvolen ministr vnitra Milan Chovanec. Se ziskem 379 hlasů porazil svého protikandidáta Jeronýma Tejce, pro kterého hlasovalo 280 delegátů. Chovance si v pozici prvního místopředsedy přál i staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řadovými místopředsedy byli znovu zvoleni Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová a Jan Hamáček, doplní je Jan Birke s Petrem Dolínkem.

  • 13:10

    SOUHRN: Sjezd ČSSD v Brně skončil. Na 700 delegátů zvolilo do čela znovu Bohuslava Sobotku, který získal 67 procent hlasů. Prvním místopředsedou zůstal ministr vnitra Milan Chovanec. Řadovými místopředsedy jsou Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová, Jan Hamáček, Petr Dolínek a Jan Birke. Strana také schválila svůj dlouhodobý program.
    On-line přenos nyní končí.

  • 13:03
    Bohuslav Sobotka

    "Věřím, že z tohoto sjezdu odjíždíme s odhodláním volby vyhrát. Atmosféra našeho jednání byla velmi silně orientována na budoucnost a na úspěch," uzavřel Sobotka a členům popřál před volbami "odvahu, otevřenost a přímou debatu". 

  • 12:56
    Bohuslav Sobotka

    "Máme za sebou pozitivní a silný sjezd," zakončil Sobotka 39. sjezd ČSSD s tím, že katastrofické scénáře se nenaplnily. "Sociální demokracie se ukázala jako demokratická, sebevědomá a zodpovědná politická strana," dodal.

Chovanec delegátům po zvolení poděkoval a slíbil jim, že udělá maximum pro to, aby strana uspěla v podzimních volbách. „Volby vyhrajeme a ukážeme této zemi, že sociální demokracie je silou pro lidi. Pro lidi práce, pro naše voliče, pro spodních deset milionů,“ řekl v projevu po zvolení.

Za podporu, která nestačila na vítězství, poděkoval i Jeroným Tejc. „Tak to v politice chodí,“ podotknul a popřál Chovancovi úspěch. Domnívá se však, že to první místopředseda nebude mít jednoduché. „Budu rád, když všichni uděláme všechno pro to, abychom uspěli,“ dodal. Nyní zvažuje, zda bude kandidovat na řadového místopředsedu.

Milan Chovanec vystudoval střední ekonomickou školu, později i Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Byl často kritizován kvůli skandálu se zdejšími „rychlostudenty“ – patřil mezi absolventy bakalářského studia, se kterými univerzita zahájila správní řízení kvůli nejasnostem nestandardních podmínek studia.

Do roku 1989 pracoval ve státní bance a po revoluci začal podnikat, členem ČSSD je od roku 1997. Aktivní politickou činnost zahájil v roce 2002, kdy zasedal v plzeňském městském zastupitelstvu až do roku 2010. O dva roky později byl zvolen do funkce hejtmana a v roce 2014 v souvislosti se zvolením poslancem odstoupil z funkce hejtmana a vzdal se členství v krajském zastupitelstvu.

V letech 2011 až 2014 platil ve straně za stínového ministra dopravy, krátce před posledními volbami se stal řadovým místopředsedou. Po volbách patřil k účastníkům lánské schůzky, tajené setkání, v jehož důsledku se část ČSSD pokusila svrhnout Bohuslava Sobotku, ale prozradil. Nabídl rezignaci na post místopředsedy, kterou Sobotka nepřijal. Místo toho si na předchozím sjezdu Chovance vybral za druhého muže sociální demokracie.

V Sobotkově vládě se stal ministrem vnitra, v této funkci se mimo jiné zúčastnil hlasování, při kterém Evropská unie schválila tzv. uprchlické kvóty. V roce 2016 podepsal reorganizaci elitních policejních útvarů, ačkoli proti ní protestovali představitelé koaličního hnutí ANO.

Před druhým kolem prezidentských voleb Chovanec podpořil Miloše Zemana, byl také mezi hosty v Zemanově volebním štábu při vyhlášení výsledků a následné oslavě. Prezidenta také pozval na nadcházející sjezd strany, Zeman pozvání přijal.

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Chovanec šel do volby jako mírný favorit. Do funkce statutárního místopředsedy ho navrhovalo deset krajů, Tejce podpořily kromě domovské jihomoravské ještě dvě organizace. Oba kandidáti dostali i po jedné nominaci na řadového místopředsedu.

Sobotka dlouhodobě avizoval, že by si do funkce přál právě Chovance. Obával se, že v případě zvolení Tejce by tým nebyl jednotný a mohly by z něj zaznívat různé hlasy. Jihomoravský poslanec totiž vedení ČSSD dlouhodobě kritizuje.

Sobotka s Chovancem počítá jako s klíčovou tváří pro parlamentní volby. „Bude mít na starosti otázku bezpečnosti a naše představy o tom, jak modernizovat bezpečnostní sbory, zlepšit odměny policistů a hasičů a také, jaké budeme chtít zákony a legislativu, která zajistí, aby v příštích letech zůstala naše země bezpečná pro život,“ popsal Sobotka budoucí úlohu ministra vnitra.

17 minut
Události: Sobotka byl znovu zvolen předsedou ČSSD
Zdroj: ČT24

Dvě nové tváře

Všichni tři dosavadní řadoví místopředsedové, kteří na pozici znovu kandidovali, uspěli. V čele sociální demokracie tak setrvají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Nově je doplní poslanec a volební manažer strany a náchodský starosta Jan Birke a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Jan Birke
Zdroj: Václav Šálek/ČTK
Místopředseda ČSSD Petr Dolínek
Zdroj: Václav Šálek;/ČTK

Nové vedení je podle Sobotky soudržné. „Získalo silný mandát a důležitá je i změna,“ uvedl na tiskové konferenci po ukončení volby. Dvě nové tváře v nejužším vedení strany podle něj svědčí o tom, že ČSSD je propustná a dává šance novým lidem. „Dneškem skončila personální diskuse, jsme velká demokratická politická strana, je přirozené, že bylo více kandidátů,“ soudí premiér.

Podle Sobotky vyhráli ti, kteří byli silnější. Dodal, že sestava vzešlá z volby je přesně taková, jakou si přál. Zdůraznil, že všichni členové nového vedení byli zvoleni v prvním kole jasnou volbou a že se sjezdu účastnilo sedm stovek delegátů.

Do voleb zbývá půl roku, to je v politice docela dlouhá doba. Připadá mi, že tohle vedení, pokud bude táhnout za jeden provaz, bude mít ve svých rukou právě to, aby změnilo strategii a pokusilo se dotáhnout náskok, který Andrej Babiš má. My, kteří jsme dostali mandát, máme odpovědnost, že za ten půlrok něco předvedeme. Každý ví, že když se to nepovede, budeme za to souzeni.
Lubomír Zaorálek
5 minut
Brífink nového vedení ČSSD
Zdroj: ČT24

Neuspěli naopak poslanec Jaroslav Foldyna, Jaroslav Dvořák a neúspěšný kandidát na prvního místopředsedu Jeroným Tejc. „Sjezd rozhodl. Delegáti se rozhodli, že nechtějí změnu, kterou jsem nabízel. Já to respektuji. Zůstávám sociálním demokratem a budu usilovat, aby sociální demokracie byla úspěšná, přestože já jsem dnes v individuální volbě úspěšný nebyl,“ okomentoval své nezvolení Tejc.

Lenka Teska Arnoštová a Martin Starec, kteří doposud jako místopředsedové působili, se rozhodli mandát neobhajovat. Arnoštová z volby odstoupila, protože pražská organizace vybrala za kandidáta Dolínka. Starec se nedávno stal ekonomickým ředitelem ČSSD.

Politolog: ČSSD na tom není dobře, změnu ale nechce

„Je to potvrzení statu quo. Je otázka, jestli to z hlediska sociální demokracie je úplně šťastný tah,“ okomentoval politolog Lubomír Kopeček, že stranu i nadále povede tandem Sobotka – Chovanec. „Kdykoliv v minulosti, když sociální demokracie před volbami vypadala jako někdo, kdo stojí před porážkou, vyměnila předsedu nebo udělala nějakou zásadnější změnu ve vedení,“ vysvětlil.

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec na 39. sjezdu ČSSD
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

„Tento sjezd potvrzuje zvláštní konstelaci: sociální demokracie na tom není dobře, nicméně žádnou razantnější změnu dělat nebudeme,“ čte dosavadní výsledky probíhajícího sjezdu ČSSD Kopeček. Poukázal při tom na nelichotivé výsledky krajských voleb i nepříliš dobré preference.

Sociální demokracie míří k volbám s vedením, které sice není úplně neoblíbené, ale které vede ke stále horším a horším výsledkům. Je tu jistá odevzdanost.
Lubomír Kopeček
politolog

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 8 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 8 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 8 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 16 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 20 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 20 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 21 hhodinami
Načítání...