Po šestihodinovém zásahu vyprostili hasiči zavaleného speleologa

Zhruba po šesti hodinách vyprostili hasiči a speleologičtí záchranáři muže, který v neděli kolem poledne uvízl v jeskyni Nová Drátenická v Moravském krasu na Blanensku. Speleolog měl zavalené nohy, rozsah poranění zatím není znám, vyplývá z informací od hasičů.

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky byl zásah na místě velice komplikovaný. Pro muže přiletěl vrtulník záchranné služby. „Byl zavalený velkým kamenem v úzkém místě, kam se k němu nemohlo dostat více lidí,“ popsal zásah velitel moravské skupiny Speleologické záchranné služby Karel Kučera. Upozornil, že nešlo o žádného amatérského speleologa, ale profesionála, který v jeskyni pracoval se skupinou.

Podle mluvčí jihomoravské záchranky Hedviky Kropáčkové byl muž při transportu do brněnské fakultní nemocnice při vědomí a jeho stav je stabilizovaný. „Má ale vážná poranění dolní končetiny,“ uvedla Kropáčková.

Krom hasičů byli na místě i speleologičtí záchranáři. „Speleolog ležel několik stovek metrů daleko od vchodu,“ uvedl Mikoška. Na místě byla i speciální souprava pro komunikaci a zdravotníci.

Neštěstí se stalo ve veřejně nepřístupné Nové Drátenické jeskyni, která byla objevena až za druhé světové války. Leží poblíž Křtin na Blanensku vedle známé jeskyně Výpustek. Podle původní informace mluvčího hasičů uvízl speleolog právě v jeskyni Výpustek.

Hasiči zasahovali v krasu naposledy koncem listopadu loňského roku. Při výpravě do jeskyně Lopač jeden z mužů uklouzl, spadl z žebříku a strhl s sebou další členy výpravy. Utrpěli středně těžká zranění, pro jednoho z účastníků expedice přiletěl vrtulník.