Budou padat domy? Statici chtějí do zákona pojistku, ale jsou sami

Stavební zákon by se měl změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj chce zjednodušit a zrychlit potřebné procedury, jenomže podle statiků ale v zákoně bude i po změně chybět pojistka, která by zajišťovala, že budovy nespadnou. Požadavek statiků na zavedení dodatečné kontroly však považuje ministerstvo za zbytečný.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Sněmovna se vrátí ke změnám stavebního zákona

Zřícení střechy sportovní haly v České Třebové se sice obešlo bez zranění, ale opět připomnělo, že budovy v Česku občas padají nebo se alespoň chovají podivně. Vzpomenout lze například na bytový dům v pražských Holešovicích, ze kterého museli dočasně odejít všichni obyvatelé, nebo na pád dvou střech u novostaveb před jedenácti lety. Statici to považují za důkaz, že je potřeba, aby nad projektanty někdo bděl.

„Budou nadále vznikat i nekvalitní stavby a budou to nevybuchlé bomby,“ varoval statik Vladimír Janata.

Česká asociace ocelových konstrukcí by chtěla, aby se pojistka, že nové budovy nespadnou, dostala do stavebního zákona. Mělo by jít o zřízení pozice zvané statik-expert. „Od koncepce až po kolaudaci by kontroloval celý proces,“ nastínil prezident asociace Antonín Pačes. Statik by dohlížel na stavby, kde by hrozily velké škody nebo ztráty na životech, podle odhadu by šlo asi o 1500 staveb z celkových 80 tisíc, které v Česku každoročně dostanou povolení.

Myšlenka na dodatečný dohled nad projektanty se ale nelíbí jednak samotným projektantům, ale ani ministerstvu pro místní rozvoj, které novelu stavebního zákona připravilo. Úřad považuje pozici expertního statika za nadbytečnou. „Projektant zodpovídá za úplnost, celistvost, proveditelnost a bezpečnost jím naprojektované stavby,“ zdůraznila ministerská náměstkyně Marcela Pavlová.

Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pavel Křeček poté upozornil, že statik by stejně nenesl odpovědnost. „Důležité je, aby odpovědná osoba mohla sledovat průběh stavby,“ míní.