Budou padat domy? Statici chtějí do zákona pojistku, ale jsou sami

3 minuty
UDÁLOSTI: Sněmovna se vrátí ke změnám stavebního zákona
Zdroj: ČT24

Stavební zákon by se měl změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj chce zjednodušit a zrychlit potřebné procedury, jenomže podle statiků ale v zákoně bude i po změně chybět pojistka, která by zajišťovala, že budovy nespadnou. Požadavek statiků na zavedení dodatečné kontroly však považuje ministerstvo za zbytečný.

Zřícení střechy sportovní haly v České Třebové se sice obešlo bez zranění, ale opět připomnělo, že budovy v Česku občas padají nebo se alespoň chovají podivně. Vzpomenout lze například na bytový dům v pražských Holešovicích, ze kterého museli dočasně odejít všichni obyvatelé, nebo na pád dvou střech u novostaveb před jedenácti lety. Statici to považují za důkaz, že je potřeba, aby nad projektanty někdo bděl.

„Budou nadále vznikat i nekvalitní stavby a budou to nevybuchlé bomby,“ varoval statik Vladimír Janata.

Česká asociace ocelových konstrukcí by chtěla, aby se pojistka, že nové budovy nespadnou, dostala do stavebního zákona. Mělo by jít o zřízení pozice zvané statik-expert. „Od koncepce až po kolaudaci by kontroloval celý proces,“ nastínil prezident asociace Antonín Pačes. Statik by dohlížel na stavby, kde by hrozily velké škody nebo ztráty na životech, podle odhadu by šlo asi o 1500 staveb z celkových 80 tisíc, které v Česku každoročně dostanou povolení.

Myšlenka na dodatečný dohled nad projektanty se ale nelíbí jednak samotným projektantům, ale ani ministerstvu pro místní rozvoj, které novelu stavebního zákona připravilo. Úřad považuje pozici expertního statika za nadbytečnou. „Projektant zodpovídá za úplnost, celistvost, proveditelnost a bezpečnost jím naprojektované stavby,“ zdůraznila ministerská náměstkyně Marcela Pavlová.

Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pavel Křeček poté upozornil, že statik by stejně nenesl odpovědnost. „Důležité je, aby odpovědná osoba mohla sledovat průběh stavby,“ míní.

  • Ačkoli v Česku občas padají budovy – a nejde jen o novostavby – jen zřídka při tom přijde někdo o život. Přesto se přímo v hlavním městě stala stavební katastrofa, při které zahynulo 46 lidí.
  • Neštěstí se stalo 3. října 1928 na křižovatce ulic Biskupská a Na Poříčí, kde rostl obchodní dům. V troskách zahynuli dělníci, nepřežila asi polovina celkového počtu lidí, kteří na stavbě byli, když se zřítila.
  • Příčinou tragédie bylo podle závěru vyšetřování přetížení pilířů, které podpíraly nosník. Hovořilo se však také o nekvalitním materiálu a především o spěchu kvůli vyhlídce na daňové úlevy, pokud by stavba byla hotová do 28. října, kdy slavila ČSR deset let od vzniku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 14 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 2 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 3 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 4 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 13 hhodinami
Načítání...