
Události ČT: Otcům se rýsuje nárok na placenou týdenní dovolenou
Otcovskou dovolenou by mohli čerpat jen ti, kteří nemají dluh na nemocenském pojištění. Po celou dobu dovolené by pak pobírali sedmdesát procent svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Pro předlohu jako celek bylo 103 ze 146 hlasujících členů dolní komory.
Podle vlády by měla otcovská posílit vztah mezi rodiči a potomkem a motivovat muže, aby se do péče víc zapojili. Nárok na otcovskou by měli muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici.
Pravicová opozice ale s návrhem nesouhlasí. Tvrdí, že rodinné vazby ani rovnost mužů a žen otcovská dovolená nezlepší. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury dopadne otcovská zejména na malé zaměstnavatele i na státní rozpočet. Ročně by vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.
Podle TOP 09 je otcovská zbytečná a jen zatíží daňové poplatníky. Pravicová opozice sice s podporou rodin souhlasí, ale v jiné formě. Navrhuje například podporu částečných úvazků nebo další zvýšení daňové slevy pro rodiny s dětmi.
S návrhem na zavedení otcovské přitom před lety přišla právě ODS. Jako prorodinné opatření ho předložil její tehdejší ministr práce Petr Nečas. Záměr ale nebyl přijat kvůli úsporným škrtům po nástupu krize.
Proti otcovské byla většina poslanců ANO

Michaela Marksová
„Není to první a zřejmě ani poslední případ, kdy jeden z koaličních partnerů hlasoval proti, nebo třeba měli poslanci v klubu volné hlasování, což se stalo i v tomto případě. Ne všichni z poslanců ANO byli proti.“
Se zavedením otcovské dovolené nesouhlasí ani hospodářská komora. Otcovská podle ní spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů. „Při pohledu na další návrhy, které se dotýkají zaměstnavatelů, jako je například obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinných sick days nebo dlouhodobého pečovatelského volna, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele,“ řekl mluvčí komory Miroslav Diro.

Stanjura: Rovnost mužů a žen otcovská nezlepší
Stanjura: Rovnost mužů a žen otcovská nezlepší
Maxová: Jako hnutí ANO nejsme příznivci zavádění dalších sociálních dávek
Novák: Změny v rozložení rodičovství je třeba právně ukotvit
Otcovské dovolené mají otevřít cestu k péči otců o děti
Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by si ale zaměstnavatelé měli zvyknout na to, že o děti nepečují jen matky, ale i otcové. Pětidenní nepřítomnost některých mužů v práci chod podniků jistě neohrozí, poznamenala.
Dobrovolní záchranáři dostanou stoprocentní nemocenskou
Předloha rovněž zavádí vyšší nemocenskou pro dobrovolné záchranáře. Vládní novela původně předpokládala stoprocentní nemocenskou jen pro dobrovolné hasiče. Při nemoci nebo úrazu při zásahu a také v karanténě by dostávali z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Dolní komora ale výhodu vztáhla pozměňovacím návrhem Jany Pastuchové (ANO) na všechny dobrovolné záchranáře.
Novela rozšiřuje i nárok na sirotčí důchod. Penzi by mělo být možné získat, pokud zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech alespoň rok sociální odvody, či pokud rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.