Registr smluv může podle nemocnic ohrozit pacienty. Doufají v pomoc senátorů

Nemocnice žádají, aby mohly kontrakty do registru smluv zadávat s několikadenním zpožděním. V opačném případě by podle Asociace nemocnic od července, kdy mají platit jen zveřejněné smlouvy, mohlo docházet k ohrožení zdraví pacientů. U některých operací totiž například lékaři potřebují jednat rychle, a medikamenty tak využijí ještě před tím, než mají potřebné dokumenty. O změnu zákona chtějí nemocnice požádat senátory.

Novelu zákona o registru smluv ve středu schválili poslanci. O úpravu, která by nemocnicím pomohla, se pozměňovacím návrhem pokusil ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Poslanci ale jeho návrh nepodpořili.

Novela nyní míří do Senátu, kde chtějí nemocnice hledat podporu. Argumentují tím, že nemohou držet zásoby všech léků a zdravotnických prostředků, které by mohly potřebovat. „Nemůžeme držet léčiva, která nám můžou expirovat,“ uvedla ředitelka (VFN) Dana Jurásková.

Prodleva minimálně pět pracovních dnů

Mnohé nemocnice navíc přijímají pacienty v ohrožení života, se kterými nemohou předem počítat. Podle ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské mohou například lékaři při operaci zjistit, že potřebují jiný zdravotnický prostředek, než jaký mají v zásobě. Běžnou praxí proto je, že dodavatel dodá materiál po telefonické objednávce v řádu hodin.

 
Podle ředitele IKEMu Aleše Hermana nechtějí nemocnice registr obcházet, chtějí jen několikadenní lhůtu na zveřejnění smluv. Už nyní podle něj zveřejňují rámcové smlouvy s dodavateli, ze kterých je jasné, jaké zboží a za jakou cenu mohou odebrat. Konkrétní faktury ale vkládají do registru až zpětně.

„Potřebujeme časové okno mezi objednávkou a fakturou, abychom mohli podat léky a nemuseli poškodit naše pacienty,“ konstatoval Herman. Časová prodleva by podle ředitelů měla činit minimálně pět pracovních dnů. Pokud by musely nemocnice nejprve zveřejnit smlouvu, mohlo by se stát, že by musely operaci přerušit a pokračovat až po zveřejnění smlouvy v registru.

Ministerstvo stojí za nemocnicemi

Názor nemocnic podporuje i ministerstvo zdravotnictví. „Chápeme, že jde o záležitost, kdy administrativa může stát v cestě rychlému nákupu, nutnému například i k zachování života či zdraví pacienta. Snahu napravit situaci pozměňovacím návrhem Senátu považujeme za správnou a rozhodně ji budeme podporovat,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. 

Podle zpravodaje novely Jana Farského (STAN, za TOP 09) ale žádná změna v registru potřeba není. „Historicky je tam už od počátku zákona, že tam, kde hrozí ohrožení života, se nepřihlíží k registru smluv,“ řekl České televizi.