Šéf nového úřadu: Nebudu-li mít kolegy do měsíce, může to být pro kontrolu stran problém

Budeme přísní ke všem bez rozdílu, slibuje Vojtěch Weis, šéf nového úřadu, který má hlídat financování politických stran a kampaní. Podle něj je nutné, aby měl do měsíce už do úřadu jmenované další čtyři kolegy, které navrhují instituce a vybírá prezident Miloš Zeman. Pokud se to nestihne, byl by to podle Weise problém, protože úřad by měl již fungovat při kampani před sněmovními volbami.

Video 90’ ČT24 - Financování politických stran a kampaní
video

Devadesátka ČT24: Nový úřad pro kontrolu hospodaření politických stran na rozjezd stále čeká

„V současnosti pracujeme na spuštění úřadu. Pakliže bych neměl do měsíce jmenované kolegy do úřadu, mohl by to být problém,“ uvedl předseda nově vzniklého úřadu. Podle jeho slov musí úřad fungovat už před podzimními sněmovními volbami. Považuje to za nezbytné, aby mohla probíhat reálná kontrolní činnost při předvolebních kampaních politických subjektů.

Weis má za to, že úřad může po určitou dobu fungovat i v personálně okleštěné verzi. Musí už ale mít zaměstnance, kteří budou reálně provádět kontrolní činnost. Předsedu Weise musí v další fázi doplnit čtyři členové vedení úřadu, které vybírá prezident Miloš Zeman z navržených kandidátů. Navrhuje je prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, sněmovna a jednotliví senátoři.

Čeká se na čtvrté jméno

Prezident Zeman už potvrdil tři jména, na to poslední se stále čeká. Vybraní byli brněnský právník a politolog Tomáš Hudeček, exposlanec ODS a bývalý radní Boskovic František Sivera a politolog a sociolog Jiří Navrátil. Jmenování všech členů vedení úřadu musí ještě schválit premiér Bohuslav Sobotka.

„Nelíbí se mi moc zdržení při volbě, ani zákulisní dohody, které při ní probíhaly. Nevím ani, že by se vybraní kolegové tématu věnovali, ale třeba překvapí. Doufám, že budou držet svou nestrannost a že se opřou o lidi, kteří se financování politických stran intenzivně věnovali třeba akademicky a vidí do střev a útrob tohoto financování.“

David Ondráčka

ředitel Transparency International ČR
Úřad má mít celkem 12 zaměstnanců a pro rok 2017 má vyčleněný rozpočet kolem 20 milionů korun. V dalších letech pak bude rozpočet o 5 milionů korun nižší. Sídlit bude nový úřad v brněnské ulici Gorkého.

  • Dosud měl hospodaření politických stran na starosti sněmovní kontrolní výbor. Jeho pravomoci ale byly omezené prakticky jen na kontrolu každoroční finanční zprávy. To nyní bude spadat do hlavní agendy nového úřadu, který se ho ujme od dubna 2018. To je termín, do kterého strany zprávy za rok 2017 musí odevzdat.