Členů aktivních záloh české armády přibývá. Vše začíná kurzem základní přípravy

Loni přibylo v aktivních zálohách české armády více než 200 vojáků a celkový počet tak stoupl na necelých 1500. V roce 2025 by jich mělo být podle plánu pět tisíc. Každý zájemce o službu v armádě musí projít kurzem základní přípravy ve Vyškově. 

Video Události
video

Jak se cvičí aktivní zálohy. Kamera ČT byla u toho

Kurzu, který trvá šest týdnů, se nevyhnou žádní nováčci - do prvního letošního základního výcviku se přihlásilo 41 mužů a žen. 

Majitel restaurace Marek Štukl chce být příslušníkem aktivní zálohy, protože chce udělat něco pro svou zem. „Samozřejmě, taky jsem nebyl na vojně, takže jsem si to chtěl vyzkoušet,“ řekl. 

Naopak 25letá studentka Linda Melničáková do aktivní zálohy nechce. Přihlásila se ale na dobrovolné cvičení - jinak řečeno základní vojenský výcvik. Ráda by totiž pokračovala na Univerzitu obrany. Chtěla si tedy ve Vyškově prověřit svoji fyzickou i psychickou zdatnost.

Srdcaři v zeleném

Všechny rekruty má po celou dobu na starosti instruktor výcviku Antonín Kunčar. V armádě je od roku 2000. Má za sebou mise v Kosovu a Afghánistánu.

„Je to takzvaně všehochuť, máme i vysokoškoláky, máme mladé, starší. Jsou to takoví ti srdcaři, kteří to chtějí dělat, naplňuje je to,“ hodnotí své svěřence. 

Armáda začala pořádat dobrovolná cvičení teprve loni. Dobrovolníci nemají žádné povinnosti. Na rozdíl právě od příslušníků aktivních zálohy. Ti sice dostávají příspěvek 18 tisíc korun, musí ale minimálně jednou za rok na vojenské cvičení.

Armáda má nyní zhruba dva tisíce registrací u aktivních záloh, u dobrovolných cvičení pak asi tisíc, uvedl náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář.  

Velkým zážitkem pro vojáky aktivních záloh byl loňský společný trénink s profesionálními jednotkami během cvičení Ample Strike. Stalo se tak poprvé od doby jejich vzniku v roce 2000.