S čím jde do voleb TOP 09? Stále s Kalouskem a s Vizí 2030 chce získat přes deset procent

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce se svou stranou v podzimních volbách do Sněmovny dosáhnout dvouciferného výsledku. Hlasy, které volají po jeho odstoupení z čela strany, jsou podle něj jen ojedinělé. Oznámil to v sobotu odpoledne při představení programového dokumentu strany s názvem Vize 2030.

Video Zprávy
video

TOP 09 představuje svou Vizi 2030

Zdroj: ČT24

TOP 09 chce do roku 2030 zvýšit životní úroveň Čechů, snížit zdanění práce a zavést v zemi společnou evropskou měnu. Za zásadní považuje zakotvení Česka v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, a i proto chce zvyšovat výdaje na obranu, aby země dostála svým mezinárodním závazkům. Je to součást střednědobé strategie Vize 2030, kterou dnes TOP 09 v Praze zveřejnila.

V roce 2030 v Česku jako v Německu

„Chceme prosazovat zájmy střední třídy, tedy odpovědných lidí, kteří staví na svých znalostech,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Chceme budovat společnost vzdělanou, soudržnou, konkurenceschopnou a bohatou,“ doplnil.

Podle něj chce strana zajistit, aby se do roku 2030 životní úroveň v Česku srovnala s Německem. „Český dělník, český technik, český vědec není o nic méně nadaný než ten německý. Jestliže opravdu využijeme veškerý tvůrčí potenciál, tak není žádný důvod, aby se během tří volebních dekád ty životní úrovně k sobě neblížily,“ řekl Kalousek.

Za základ pro konkurenceschopnost Česka považuje TOP 09 vzdělání. „Naše země nedisponuje žádným velkým surovinovým bohatstvím. Prosperita naší země stojí a padá se schopností přizpůsobit se možnostem, které přináší globální společnost,“upozornil školský expert strany a senátor Jiří Růžička. 

Kalousek: Odchod? Taková situace nenastala 

Průzkum společnosti STEM tento týden sliboval TOP 09 pouze 4,6 procenta hlasů, což by ke vstupu do Sněmovny nestačilo. V pátečním průzkumu společnosti CVVM ale strana měla osmiprocentní podporu.

„Poslední volební průzkum nám dává osm procent preferencí, což je číslo, se kterým se nehodláme spokojit. Míříme na dvouciferné číslo a jsme přesvědčeni, že po volbách budeme významnou politickou stranou, která bude rozhodujícím způsobem ovlivňovat politické dění v České republice,“ řekl Kalousek.

Zpravodajský článek na Seznamu.cz v pátek uvedl, že v TOP 09 roste nespokojenost s Kalouskovým vedením a že zaznívají hlasy volající po tom, aby ještě před volbami z čela strany odešel a aby mimořádný sněm rozhodl o novém vedení. Kalousek ale dnes tyto hlasy označil za ojedinělé.

„Usnese-li se takový počet regionálních výborů, aby si třetina členské základny přála mimořádný sněm, tak jsem povinen svolat mimořádný sněm, což bych samozřejmě neprodleně udělal,“ řekl Kalousek. Podle něj taková situace ale nenastala.

TOP 09 se připravuje na první sněmovní volby, v nichž bude kandidovat bez podpory hnutí Starostové a nezávislí (STAN). To s ní loni ukončilo spolupráci a nyní jedná o možné společné kandidatuře s lidovci.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek loni na podzim vyzýval k široké spolupráci pravicových stran, předsedové ODS a KDU-ČSL Petr Fiala a Pavel Bělobrádek ale společnou kandidaturu s TOP 09 odmítli.

Programová konference je největší celostátní akcí TOP 09 před volbami. Sjezd, na kterém se bude volit nové vedení strany, se uskuteční na konci listopadu.