Důstojně a mezi známými. Domovy pro seniory nabízejí odchod s doprovodem

V Česku žijí asi 2 miliony lidí, kterým je více než 65 let a během dekády jich přibude další půlmilion. Tou dobou mezi nimi bude přes 700 tisíc osmdesátiletých a starších. Právě zvyšující se věk populace otevírá i otázky týkající se smrti. Čím dál víc domovů pro seniory se tak začíná soustředit na to, jak lidi na samém konci života doprovodit.

Naděžda Basáková se svou pacientkou
Zdroj: ČT24

Pracovnice litvínovských sociálních služeb Naděžda Basáková pomáhá lidem odejít ze života důstojně. „Naplňuje mě to, že člověk odchází z tohoto života spokojený,“ říká.

Službu klientům začal domov pro seniory v Litvínově nabízet před rokem, a to jen na zkoušku. Nyní se rozhodl pokračovat.

Jedním z dvaceti lidí, kteří loni odešli v litvínovském domově ze života s doprovodem, byl i manžel Anny Fiedlerové. Dalších 24 místních klientů si doprovod přeje, mezi nimi i ona. „Je lepší umřít mezi známými, než v úplně cizím prostředí,“ vypráví.

Video Události
video

Události: Přechod mezi životem a smrtí

V přímé péči pracuje v litvínovském domově přes šedesát lidí, jedna třetina z nich může doprovázet umírající. „Především musí umět komunikovat a aplikovat uvolňovací techniky,“ vyjmenovává požadavky na pracovníky s tímto zaměřením Magdaléna Hejlová z Profesního svazu sociálních pracovníků v sociálních službách.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb loni otevřela první semináře zaměřené na pokojnou smrt. Vyškolila v nich přes 1700 lidí a další přibydou letos. Největší zájem je mezi domovy pro seniory a centry sociálních služeb.