Většina lidí s roztroušenou sklerózou žije díky biologické léčbě běžný život

Hranici deseti tisíc překročil počet pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří získali nákladnou biologickou léčbu. S onemocněním se v Česku vypořádává odhadem 20 tisíc lidí. Mnozí z těch, kterým se biologické léčby dostalo, žijí aktivní život – 70 procent z nich pracuje na celý nebo částečný úvazek.

Video Události
video

Události ČT: Registr eviduje přes 10 tisíc pacientů s biologickou léčbou RS

Demografická data o nemoci, informace o typu léčby a práceschopnosti lidí s touto chorobou poskytuje od roku 2013 registr ReMus, který zřizuje neziskový Nadační fond IMPULS ve spolupráci s odbornou společností. Ukazuje třeba, že více než polovina pacientů léčených biologickou léčbou nepobírá žádné sociální dávky.

Chronickým zánětem centrálního nervového systému onemocnělo v Česku už 20 tisíc lidí. Každý rok přibývá tisícovka nových pacientů, mezi nimi také děti. Podle epidemiologických průzkumů je nejvíc pacientů z Prahy, Středočeského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

Lékaři mají za to, že za vznikem nemoci stojí působení více faktorů zároveň. Spolu s genetickou dispozicí se na jejím rozvoji podílí současně i vlivy vnějšího prostředí, což by mohlo vysvětlovat zvýšený výskyt ve čtyřech zmíněných regionech, kde se stav životního prostředí řadí k nejhorším.

Chronické zánětlivé onemocnění Centrální nervové soustavy, které postihuje nejvíce lidi mladšího věku, se v současnosti nedá vyléčit. Díky vhodně nasazené léčbě v časném stadiu nemoci ji lze ale velmi výrazně zpomalit.