Na výběru radioaktivního úložiště mají spolupracovat obce, žádá vláda

Vláda podpořila myšlenku věcného záměru zákona, který se snaží zapojit do výběru lokality hlubinného úložiště vysokoaktivních radioaktivních odpadů dotčené obce. Zároveň má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) upravit některá ustanovení, jež by mohla být v rozporu s dalšími zákony nebo ústavou. Přepracovaný návrh věcného záměru má vládě předložit ministr Jan Mládek (ČSSD) do 30. června 2018.

„Při jednání dnes šlo o to, jestli vláda souhlasí s myšlenkou speciálního zákona k otázce výběru úložiště a jestli souhlasí s konkrétním záměrem zákona. Tu první otázku vláda odpověděla ano. S tím konkrétním návrhem nikoliv, protože některé úřady i Legislativní rada vlády se domnívají, že některá ustanovení jsou v rozporu s ústavou,“ uvedl Mládek.

Zákon má za cíl zlepšit proces výběru vhodné lokality pro hlubinné úložiště a posílit aktivní spoluúčast dotčených obcí v celém procesu. „Stále jde ale o věcný záměr, a ne konečné znění zákona,“ upozornil Mládek.

Projednávaná verze navrhovala například, aby na schválení konkrétní lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR mohl mít v určité fázi vliv i Senát. Materiál byl ovšem předložen s rozpory několika institucí, včetně čtyř ministerstev.

„Rozpory se týkají zejména ústavního rozměru zapojení Senátu do procesu rozhodování o výběru lokality pro hlubinné úložiště, požadovaného rozsahu souhlasu dotčených obcí, vazby na správní řízení, jež musí proběhnout, jakož i na nový atomový zákon, požadavku na zpracování více variant řešení při posuzování dopadů RIA.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil věcný záměr za pokrok vpřed, protože stávající zákonné úpravy postavení obcí v tomto procesu vůbec neřeší. Námitky jeho ministerstva podle Brabce směřovaly především na úlohu vlády a Senátu. Ty by totiž mohly přehlasovat odmítavé rozhodnutí obcí k výstavbě úložiště.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.