Sobotka: Pokud chce Británie vstup na evropský trh, musí zachovat čtyři základní svobody EU

Česká republika a Evropská komise jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve shodě ohledně priorit jednání o brexitu. Předseda vlády to uvedl po schůzce s hlavním vyjednávačem Evropské komise pro brexit Michelem Barnierem ve Strakově akademii. Nejdůležitější je podle Sobotky zachování všech čtyř základních svobod Evropské unie, včetně volného pohybu pracovních sil.

Video Studio ČT24
video

Bohuslav Sobotka se sešel s Michelem Barnierem

Zdroj: ČT24

„Naštěstí jsme ve shodě, pokud Velká Británie bude chtít přístup na společný trh, musí být schopná garantovat čtyři základní svobody, včetně volného pohybu pracovních sil. To je klíčová priorita České republiky,“ řekl Sobotka a očekává, že tato podmínka bude součástí politického zadání pro jednání o brexitu.

Jako druhou prioritu uvedl premiér export: „Jsme země aktivní v obchodě s Velkou Británií, takže je pro nás důležité, aby tu nebyly bariéry.“

Odchod Velké Británie z Unie britští občané schválili koncem června v referendu. Toto zadání bude Evropská rada schvalovat příští rok na jaře. „Mandát je schvalován jednomyslně, takže máme velkou šanci si uhlídat, co bude jeho součástí,“ podotkl Sobotka.

Dohoda mezi EU a Británií by mohla být hotová v říjnu 2018 

Bývalý eurokomisař a zkušený francouzský politik Barnier zastupuje Unii při jednání o brexitu od července. Praha je další z řady návštěv v evropských hlavních městech, kde Barnier zjišuje pozice jednotlivých členských zemí. „Po jednání s premiérem ho čeká ještě schůzka s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Britská premiérka Theresa Mayová chce proces odchodu Británie z EU podle 50. článku Lisabonské smlouvy zahájit do března příštího roku. Pokud se tak stane, mohla by být dohoda mezi Evropskou unií a Británií hotova v říjnu 2018, uvedl nedávno Barnier.