Předražené telefony ve věznicích končí. Volání stálo 15 korun za minutu

Možnost levnějšího a častějšího telefonování blízkým lidem budou mít vězni v České republice. Nový operátor, který vzešel ze soutěže, výrazně sníží stávající cenu volání a telefonní automaty budou od příštího roku volně přístupné v jednotlivých oddílech věznic. Ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal si od změn slibuje snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích.

V současnosti mají lidé ve výkonu trestu minutu hovoru za 15 korun, nově by se měli dovolat za dvě koruny. Telefonát zaplatí prostřednictvím karty, kterou si koupí. Pokud jim na ní po propuštění zůstane kredit, operátor jim ho proplatí. Na každé kartě si vězeň předvolí maximálně pět čísel na své blízké, nebude tedy smět telefonovat na libovolná čísla.

„Problém předraženého telefonování byl křiklavý, byl jsem na něj upozorňován ze strany vězňů, všímala si ho ombudsmanka i mezinárodní nevládní organizace,“ uvedl k vysokým cenám hovorů ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Video Studio ČT24
video

Dohnal: Vězeňská služba vysoutěžila nového operátora

Dohnal popsal, že nyní mohou vězni telefonovat na základě žádosti v průměru jednou až dvakrát týdně ve vyhrazené místnosti, kam je musí dozorce odvést a po celou dobu tam být s nimi. Nyní prý budou moci vězni zavolat dětem nebo rodičům každý den v době osobního volna. Kvůli bezpečnosti budou všechny hovory kromě telefonátů advokátům i nadále monitorovány, nově to ale udělá automat.

Vězeňská služba loni odhalila přes 300 nelegálních mobilních telefonů. Lidé se snaží mobily do věznic propašovat například v tělních otvorech nebo v plenkách dětí, které přijedou na návštěvu.