
Podle Arniky patří mezi největší znečišťovatele neratovická Spolana
Nejvíce znečišťovatelů pochází zejména z krajů Moravskoslezského, Ústeckého, Středočeského a také z Vysočiny. „Za rok 2015 zůstalo pořadí podobné jako předchozí, ale přeci jen došlo ke změnám. Spolana Neratovice, která byla loni skokanem roku a námi označena za největšího znečišťovatele za rok předchozí, své místo ještě upevnila, protože zvýšila celkové emise látek potenciálně karcinogenních,“ vysvětluje odborník Arniky Jindřich Petrlík.
Spolana jich vypustila o 6,5 tuny více než loni. Stejně tak vzrostl podíl Spolany na celkovém množství mutagenních látek, jež ovlivňují DNA.
„Změnilo se i hodnocení nebezpečnosti jedné z látek, které Spolana vypouští, a to je trichlorethylen. Tato látka je nově hodnocena jako prokazatelně rakovinotvorná pro člověka,“ doplnil Petrlík.
Podle mluvčího Spolany Mikuláše Dudy je společnost jedinou v Česku, která v takovém rozsahu používá trichloretylen při výrobě kaprolaktamu a také je jeho jediným výrobcem v ČR, proto se v žebříčku sestavovaném Arnikou objevuje opakovaně. „Za uplynulý rok se nám podařilo hodnoty emitovaných látek meziročně snížit o pět procent,“ zdůraznil mluvčí.
Příští rok má Spolana přejít na šetrnější výrobu chloru
Odborníci včetně Arniky kritizují neratovickou Spolanu v souvislosti s takzvanou amalgámovou metodou, která se používá při výrobě chloru. Už příští rok má ale firma přejít na šetrnější metodu. Koncem letošního září firma vypsala tendr, jenž souvisí s přechodem na novou metodu, při níž se nepoužívá rtuť.
Chemička má do poloviny roku 2017 platné povolení, už v roce 2013 se ale dohodla se středočeským hejtmanstvím, že výroba chloru za pomocí rtuti skončí právě do půlky roku 2017. Zavedení nové technologie má snížit i emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku.
„Ještě před plánovaným blížícím se ukončením provozu amalgámové elektrolýzy Spolana snižuje emise rtuti každoročně od roku 2011,“ dodal Duda.
Nový skokan roku je z Mníšku pod Brdy
Za nového „skokana roku“ označili ekologové Kovohutě holding DT v Mníšku pod Brdy, které zvýšily množství dioxinů v odpadech. Do první desítky největších původců dioxinů se řadí i tři spalovny odpadů firmy SITA CZ – v Trmicích, ve Zlíně a v Ostravě.
Za dalšího velkého znečišťovatele považuje Arnika laminátovnu Peter GFK, s.r.o. v Trhovém Štěpánově na Benešovsku, která vypustila ročně o téměř 12 tun více potenciálně rakovinotvorného styrenu.
Ústřední čistička odpadních vod na Císařském ostrově v Praze, pohled směr Podbaba
V Praze patří mezi největší znečišťovatele Ústřední čistírna odpadních vod, spalovna odpadů v Malešicích a také provoz firmy Cofely, a.s. v Praze 4, kde došlo k havarijnímu úniku halonů. Václav Taubr z energetické společnosti Engie Services, jež se dříve jmenovala Cofely, podotkl, že šlo o jednorázovou záležitost, kterou způsobila porucha na klimatizační jednotce. Nešlo tedy o znečištění způsobené předmětem podnikání firmy.
Arnika vychází z údajů, jež podniky samy nahlašují do národního Integrovaného registru znečišťování. Za loňský rok to bylo 1770 podniků. Nová data jsou k dispozici v nové interaktivní aplikaci Znečišťovatelé pod lupou.