35 tisíc za 10 nočních služeb. Praktičtí lékaři nechtějí na pohotovost ani za odměnu

Ani jednorázový bonus 35 tisíc korun za deset nočních služeb nepřilákal více obvodních lékařů na pohotovosti. Ty se totiž dlouhodobě potýkají s jejich nedostatkem, a proto je musí nahrazovat specialisté. Novinka v podobě finanční motivace ale podle zjištění České televize v praxi příliš nefunguje.

Video Události
video

Téma Událostí: Služby praktických lékařů na pohotovostech

Česká televize oslovila v každém kraji dvě nemocnice s pohotovostí, přičemž z odpovědí plyne, že jednorázová odměna praktiky většinou nepřitáhla. Podle Sdružení praktických lékařů totiž není dostatečná. Obvodní lékaři by uvítali vyšší sazbu za hodinu namísto současných 250 až 500 korun a také lepší vybavení ordinací.

Zajistit noční pohotovost není jednoduché například v ostravské nemocnici. „Je to velmi náročné a tento problém se opakuje každý měsíc. Praktičtí lékaři jsou v těch službách zapojeni tři, zbytek jsou lékaři s odborností a eventuálně emeritní lékaři,“ říká  ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig. Podobně jsou na tom i další české nemocnice.

  • Jiří Benedikt, ředitel Nemocnice Frýdlant: „Žádný praktik se nepodílí na službách pohotovosti.“
  • Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava: „Za těch nových podmínek projevil zájem jeden praktický lékař, ale zatím se neozval.“
  • Hana Pácaltová, praktická lékařka nemocnice Teplice: „Většina z nich je už v důchodu nebo těsně před, takže o práci navíc na pohotovostech nemají zájem.“

Zato třeba v kroměřížské nemocnici se služba obvodních lékařů ujala. Na pohotovosti tam slouží osmnáct externích a tři interní lékaři. „Obvoďáci se zapojovali samozřejmě v menší míře. Pravda je ta, že v letošním roce se jich zapojilo daleko více,“ říká náměstek Kroměřížské nemocnice Jiří Javora.

Ministerstvo úpravu nechystá

Nikdo z nových externistů ale do Kroměřížské nemocnice nepřišel sám. Nemocnice je nejdřív musela oslovit. „Nejde až tak o peníze, ale jde o to, aby ta služba měla nějaký smysl,“ dodává místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Praktici totiž v pohotovostech vidí přežitek. Vadí jim nevybavenost ambulancí a také to, že složitější případy stejně musí poslat do nemocnice.

Proto jich z celkového počtu 5200 na lékařské pohotovostní služby dochází odhadem pětina. Ministerstvo zdravotnictví přesto žádnou úpravu neplánuje. „Zatím se zdá – podle těch informací, které máme k dispozici – že systém funguje a chceme ho zachovat,“ tvrdí mluvčí resortu Ladislav Šticha. Zůstane tedy i pětatřicetitisícový bonus pro praktiky, který by měl ročně zdravotní pojišťovny přijít na desítky milionů korun.