Soud znovu osvobodil dva bývalé exmanažery Čepra

Obvodní soud pro Prahu 1 opět zprostil obžaloby dva bývalé manažery státního distributora paliv Čepro. Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku státní zástupce viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to kvůli údajně nevýhodným obchodním transakcím s palivem. Zproštění viny se týká dvou žalovaných skutků, u zbývajících tří soudní senát zastavil trestní stíhání kvůli promlčení. Verdikt ale není pravomocný, státní zástupce se proti rozsudku okamžitě odvolal. Oba muži obvinění odmítají.

Státní zástupce pro oba muže požadoval šestileté vězení, peněžité tresty a uložení povinnosti nahradit způsobenou škodu. „Skutky, které jsou žalovány, nejsou trestnými činy. Podle názoru soudu nedošlo po doplnění dokazování zejména ze strany státního zástupce k žádným změnám,“ uvedla k první části rozhodnutí předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová.

Obžaloba se týká obchodů z roku 2005 s údajnou škodou 156 milionů korun. Kadlec s Houškou prý vyváděli z Čepra peníze prostřednictvím společnosti Czech Energospace. Obchody měly vypadat převážně tak, že firma levně prodávala palivo a draze ho kupovala zpátky. Kvůli promlčení soud už dříve zastavil stíhání za obdobné činy z let 2003 a 2004.

„Základní argument je, že ta hmota byla pořád ve stejné nádrži, nebyla vyčerpána ven ani dovnitř. To je tak jednoduchá logika, že nerozumím tomu, jak je ji možné zpochybňovat. Oni ji (hmotu) prodají za lacino a ten samý den ji koupí za draho? Kdo z nás by takto nakládal s vlastními prostředky? Nikdo,“ argumentoval před soudem státní zástupce Tomáš Minx.

UDÁLOSTI: Osvobození v kauze Čepro (zdroj: ČT24)

Bývalý generální ředitel Čepra Kadlec a někdejší obchodní ředitel Houška vinu odmítají. Hájí se tím, že ve firmě plnili úkol, který vyplynul ze vstupu Česka do EU - tedy obměnu paliv. Houška při dnešní závěrečné řeči uvedl, že se státní zástupce „hluboce mýlí“. I znalecký posudek, který si obžaloba nechala vypracovat, říká podle Houšky nikoliv to, že Čepro prodávalo zboží pod cenou, ale to, že mohlo vydělat víc. „Ano, to je pravda. Vždycky můžete vydělat víc, když pánbůh dá,“ poznamenal manažer.

Králová rozhodovala znovu kvůli chybám v řízení

„S rozhodnutím soudu bohužel nemohu souhlasit,“ řekl státní zástupce novinářům při odchodu ze soudní síně. K dotazu, zda bude v odvolání žádat také výměnu předsedkyně senátu, se nechtěl vyjádřit. Houška rozsudek komentovat odmítl, nicméně práva na odvolání se na místě vzdal. Právnička nepřítomného Kadlece si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako zmocněnec Čepra, které po obžalovaných požadovalo nahradit škodu.

Justice dvojici v minulosti pravomocně osvobodila, po dovolání nejvyššího státního zástupce se však soudní proces vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 pak muže znovu zprostil viny loni v prosinci, ale odvolací senát následně rozsudek zrušil s tím, že řízení provázely podstatné vady a také porušení trestního zákoníku. Proto teď Králová rozhodovala znovu.

Stejná soudkyně řešila i kauzu údajného zneužití vojenského zpravodajství, kterého se měla dopustit někdejší šéfka premiérského kabinetu Jana Nagyová kvůli sledování manželky svého milence, premiéra Petra Nečase. Králová Nagyovou (dnes už Nečasovou) dvakrát zprostila viny. I v tomto případě jí ale nadřízený soud vytkl chyby.

Kadlec před příchodem do Čepra vedl Národní bezpečnostní úřad, ještě předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde se věnoval závažné ekonomické kriminalitě. Čepro chce po něm a Houškovi náhradu škody v celkové výši 260 milionů korun, po Houškovi chce dalšího 1,5 milionu.