Hledaná vesnice neexistuje. Záchranáři marně hledají staré územní celky

Obyvatelé obcí, které úředně neexistují, občas narážejí na problémy, když popisují, kde bydlí. Stává se to i v nouzi, když volají záchranku nebo policii. Záchranáři totiž nemají ve svých databázích správné názvy územních celků, které nemají ani status místní části. Poté je také nemohou najít.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Marné hledání "neexistujících" vesnic

Když v Německu někdo řekne, že Bielefeld neexistuje, všichni se s chutí zasmějí. Popírání existence třísettisícového vestfálského města je oblíbenou kratochvílí, která má původ ve studentské zábavě v 90. letech. V Česku se však také obyvatelé některých míst občas dozvědí, že jejich domov ve skutečnosti neexistuje. V takových případech ale často mrzne úsměv na rtech.

K smíchu to nebývá – některé bývalé obce jsou v katastrech, kam patří, ukryté tak dobře, že je nemohou najít záchranáři, kteří na místo spěchají. Takový problém znají například obyvatelé jihočeských Dvoretic. Jako samostatná obec nefigurují. Od 80. let však nejsou ani místní částí nadřazených Myštic, figurují pouze jako sídelní jednotka místní části Vahlovice. Databáze záchranné služby však tak hluboko nejde. Na veřejných mapách potom místo figuruje pod názvem Dvořetice.

Poznal to obyvatel Dvoretic Miroslav Levý, když volal sanitku. „Dlouho, těžko jsem vysvětloval, kam mají jet. Dvoretice tam nemají. Pak se to stalo dceři na jaře, když zeť zkolaboval,“ popsal muž, který se sice ve Dvoreticích narodil a strávil v nich celý život, ale jeho občanský průkaz praví, že se narodil v Myšticích a bydlí ve Vahlovicích. Součástí problému je i číslování domů. V něm jsou Dvoretice a Vahlovice propojené, stavebně však ne.

Záchranáři jsou si nedostatku vědomi. „Těchto obcí je v Jihočeském kraji více. Jejich občané s tím občas mívají potíže,“ přinala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. Pomoci by mohlo sjednocení map a navigací s dalšími složkami integrovaného záchranného systému, tedy policisty a hasiči, připravované na příští rok.

V nových navigacích všechny místní části i jejich územní celky jsou. Dvoretičtí obyvatelé jsou však skeptičtí. Jak ostatně upozornil myštický starosta Tomáš Koželuh, stává se, že místo do Myštic-Vahlovic přijede sanitka do centrálních Myštic. Vahlovice jako místní část přitom v mapách figuruje. Od Myštic přitom je dva kilometry daleko.