Mynář: Peroutkův článek se sice nenašel, to ale neznamená, že neexistuje

Rozhodnutí soudu ohledně výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi je podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře vítězstvím Hradu. Zvažuje ale dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli vyjasnění otázky prezidentské indemnity, tedy jeho neodpovědnosti za výroky, které pronese. Ohledně postupu v záležitosti omluvy, kterou by měl Hrad zveřejnit, se chce Mynář rozhodnout příští týden.

Odvolací soud ve čtvrtek pravomocně rozhodl, že se prezidentská kancelář musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za to, že Zeman novináře opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman“.

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka podle Zemana napsal „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za prezidentovu úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

„Sportovní terminologií to je vítězství 3:1,“ prohlásil Mynář. Dokazuje to podle něj i reakce Kaslové, která výroky soudu označila za větší urážku než výroky prezidenta, a chce proto podat dovolání. Soudce totiž označil Peroutkův článek „Češi, Němci a Židé“ za antisemitský.

Článek Ferdinanda Peroutky v týdeníku Přítomnost Češi, Němci a židé
Zdroj: ČT24

„Co se týče obdržené branky. Já jsem zastáncem toho, že to, že se článek nenašel, pro mě není důkazem toho, že neexistuje,“ poznamenal kancléř. „Dodnes se v politickém, podnikatelském prostředí pohybují naprosto v pohodě lidé, na které určité složky, v určité době, určité služby také vytvořily určité spisy, které také záhadně zmizely v určitém období,“ řekl.

Hrad chce vyřešit indemnitu prezidenta

Podle rozsudku soudu se Hrad musí omluvit za dehonestující výroky dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a tedy ne jako soukromá osoba.

Jak v případě požadované omluvy bude postupovat, se chce Mynář rozhodnout příští týden. Existuje podle něj možnost požádání o odklad, Hrad to ale v současné době nezvažuje. Naopak zástupci Hradu zvažují dovolání k Nejvyššímu soudu, který by měl podle nich rozhodnout o indemnitě prezidenta.

Profil

Text omluvy, kterou musí zaslat Hrad vnučce Peroutky

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman, v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

 

Kancléř zároveň uvítal, že odvolací soud přijal důkazy a argumenty Hradu. „Překvapila mě osobní statečnost, že po prostudování všech důkazních materiálů přímo zaznělo, že Ferdinand Peroutka byl fascinován fašismem. Dokonce v tom výroku se šlo dál, tam ty záležitosti s antisemitou a rasistou, myslím, že to nejde nazvat jinak než vítězství tohoto sporu v náš prospěch,“ dodal. 

Zeman pronesl výroky o Peroutkovi loni na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se ale Zemana částečně zastal.