Za znásilnění ženy v Krči dostal muž sedm a půl roku vězení

Roman Gurgulovych, který podle obžaloby znásilnil v prosinci 2014 ženu v pražské Krči, půjde na sedm a půl roku do vězení. Muž byl dříve odsouzen také za dva pokusy o znásilnění, původní pětiletý trest soud zahrnul do nyní uloženého. Gurgulovych má být i vyhoštěn z republiky a musí podstoupit sexuologickou léčbu. Proti rozsudku se neodvolal ani obžalovaný, ani státní zástupkyně, verdikt je proto pravomocný.

Událost se stala týden před Štědrým dnem v roce 2014. Gurgulovych podle obžaloby napadl v Krči mladou ženu. Nejdříve po ní chtěl 2000 korun a když řekla, že u sebe hotovost nemá, odtáhl ji do nedalekého křoví. Tam ji pak přes hodinu brutálně znásilňoval. „Opakovaně poškozenou bil, vyhrožoval jí zabitím,“ uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

Pražský městský soud původně čin kvalifikoval pouze jako opilství. Rozhodoval na základě znaleckého posudku, podle kterého byly ovládací schopnosti obžalovaného zcela vymizelé a Gurgulovych byl v době spáchání činu nepříčetný.

Podle odvolacího soudu měl však posudek zásadní nedostatky, městský soud proto musel práci zadat reviznímu znalci. Ten v úterý uvedl, že „ovládací schopnosti byly sníženy podstatnou měrou, vymizelé ale rozhodně nebyly“. „Jediným sporným momentem byla otázka příčetnosti obžalovaného,“ odůvodnil rozsudek předseda senátu Tomáš Kubovec, který trest označil za mírný.

Proti Gurgulovychovi nashromáždil soud dostatek důkazů. Poškozená ho přesně popsala a vzpomněla si navíc na pihu na stehně, kterou Gurgulovych má. Gurgulovych vinu nepopírá, tvrdí ale, že byl pod vlivem alkoholu a nic si nepamatuje. „Přijmu trest, vím, že mě to nemine, ale chtěl bych požádat o mírnější,“ řekl soudu. Poukázal na to, že na něj doma čeká rodina a přítelkyně.

Obžalovaný si již odpykával trest za dva podobné útoky. V noci z 21. na 22. prosince 2014 napadl ženu v ulici Štúrova, žena však volala o pomoc. Když se na místě objevil kolemjdoucí, Gurgulovych utekl. Poslední útok se odehrál ten samý den u panelového domu v Otradovické ulici. Druhá napadená ale také křičela, což obyvatele domu přivolalo. I poté pachatel utekl.