Babišův střet zájmů má evropský dosah, píše Die Zeit a srovnává ministra s Trumpem

Střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše je obrovský a má evropský dosah, píše ve svém čtvrtečním vydání německý týdeník Die Zeit. Babišovy firmy podle odhadů expertů, na které se týdeník odvolává, získaly v prvním roce jeho úřadování na ministerstvu financí o 50 procent vyšší dotace. Šéf hnutí ANO text označil za fabulace a fámy.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Die Zeit v celostránkovém článku připomíná řadu kontroverzí kolem českého vicepremiéra, včetně dotací pro farmu Čapí hnízdo, které nyní prověřuje česká policie i evropský Úřad pro boj proti podvodům. „Bez ohledu na to, jak vyšetřování dopadne, jedno je už teď jasné: Účast firemního mogula na vládě s sebou nese obrovský střet zájmů evropského dosahu,“ uvádí list.

Připomíná přitom, že na jedné straně Babišův Agrofert získává miliony eur z evropských dotací a na straně druhé Babišův ministerský úřad na rozdělování peněz dohlíží. S odvoláním na české novináře, které nespecifikuje, Die Zeit také napsal, že zatímco mezi lety 2004 a 2013 získaly Babišovy firmy v Česku 160 milionů eur na dotacích, jen za poslední dva roky, kdy je ministrem financí, to bylo 92 milionů eur.

„Die Zeit tvrdí, že něco zjistil, ale pouze opisoval fabulace a fámy od svých českých kolegů,“ reagoval Babiš v tiskovém prohlášení. Materiál podle něj vznikl buď na zakázku PR agentury z Česka, nebo je to pokračující tlak ze strany proevropských médií, kterým mají údajně vadit Babišovy komentáře k uprchlické krizi.

Babiš: Grässleová nemá ráda Česko

Týdeník také cituje předsedkyni výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou, podle níž je odpověď na to, jestli Babiš v politice sleduje vlastní finanční zájmy, „životně důležitá pro bezpečnost evropských peněz“. K evropským financím podle ní musí mít všichni stejný přístup.

Babiš týdeníku střet zájmů přiznává, tvrdí ale, že ho nezneužívá a při hlasováních, která se týkají jeho firem, se zdržuje. „Europoslankyně Grässleová, která ho opakovaně kritizovala, nemá ráda Česko,“ poznamenal Babiš už vícekrát.

V reakci na aktuální vydání Zeitu potom prohlásil, že nárůst dotací a jeho vládní funkce spolu nesouvisejí. „Důvodem je to, že v roce 2014 probíhaly velké jednorázové investiční dotace do zlepšení ekologie v chemických továrnách,“ uvedl s tím, že o nich rozhodovaly předchozí vlády. Provozní dotace v zemědělství jsou pak pro každého příjemce stejné, doplnil. „Agrofert je největší českou zemědělskou firmou, proto je logické, že i jeho dotace jsou v součtu velké.“

Der Spiegel: Agrofert ovliňoval dotace

Český vicepremiér a šéf hnutí ANO se v textu dočkal i srovnání s republikánským kandidátem na amerického prezidenta. „Svým způsobem je Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa, s tím rozdílem, že Babiš už dosáhl cíle,“ píše týdeník s tím, že Babiš ke svému vzestupu umně využil širokou nespokojenost Čechů s politickým establishmentem.

Dodnes staví český ministr financí na tom, že se prezentuje jako protipól politiků, které považuje za zkorumpované, uvádí také list. „Jako Donald Trump slibuje Babiš stát řídit jako firmu,“ naráží Die Zeit na jeden z nejznámějších slibů vicepremiéra.

Německý tisk se zabývá střetem zájmů a podnikáním českého ministra financí opakovaně. V červnu zveřejnil Der Spiegel článek o tom, že zástupci skupiny Agrofert měli zřejmě vliv na česká pravidla rozdělování evropských dotací. Podle týdeníku má tyto indicie evropský Úřad pro boj proti podvodům OLAF. Ten prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na Babišovu středočeskou farmu Čapí hnízdo.