V krajských volbách se objeví 270 kandidátek. O dvě desítky víc než minule

Stranám a hnutím v úterý odpoledne vypršel čas na podání kandidátek pro nadcházející krajské volby v říjnu 2016. V posledních volbách byla nejúspěšnější ČSSD, která zvítězila v devíti krajích. Vládní partner ANO se zase bude o pozice v zastupitelstvech pokoušet vůbec poprvé. Konkrétní jména na kandidátkách však úřady teprve zveřejní. Strany a hnutí letos podaly o zhruba dvě desítky více kandidátek než posledně.

Video Události
video

Události: Vypršel termín pro přihlášky do letošních voleb

Počet předložených kandidátních listin se zvýšil ve většině regionů, a to minimálně o jednu. Hned o pět kandidátek navíc v porovnání s minulými volbami budou mít v jižních Čechách, kde evidují přihlášky 23 seskupení. Menší výběr budou mít naopak ve Středočeském, Královéhradeckém a Zlínském kraji.

Do voleb se podle očekávání přihlásily zejména parlamentní strany, ale i nejrůznější regionální seskupení, a to zejména v jižních Čechách, v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Některé strany a hnutí sázejí na koalice spojené protiimigračním tématem a bojem proti islamizaci.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Jména na kandidátkách se mohou ještě měnit. V případě problémů při kontrole je úřad může vyškrtnout

Ještě několik dnů se mohou doplňovat jména kandidátů nebo měnit jejich pořadí. Pak je čeká prověrka, zda kandidáti dostáli zákonným podmínkám a mohou být k volbám zaregistrováni. Například v Libereckém kraji bude jedna z dvaceti kandidátních listin zřejmě vyřazena, protože ji nepředložila politická strana ani hnutí. Registrace má být provedena do 19. srpna. 

Obměna v horní komoře

Spolu s krajskými volbami se uskuteční i volby do třetiny Senátu. Přihlášeno bylo nejméně 230 kandidátů. Největší výběr by mohli mít voliči v Praze 11, kde bylo nominováno 13 osobností. K urnám lidé půjdou 7. a 8. října. Druhé kolo pro senátní volby se pak uskuteční o týden později ve dnech 14. a 15. října.

Senátoři musí lidi přilákat do volebních místností, účast je totiž při těchto volbách dlouhodobě nižší. V prvním kole se obvykle pohybuje okolo 40 procent, ve druhém bývá dokonce poloviční.

Už teď je jisté, že vedení horní komory dozná změn. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se po dvaceti letech nechystá svůj mandát obhajovat. „Nikdo z nás netušil, jaká je práce v Senátu, když jsme v roce 1996 byli zvoleni, ale myslím, že jsme se to rychle začali učit,“ uvedl. Svoji zkušennost chce teď přenést do krajské politiky. Jinak se o znovuzvolení letos uchází 19 z 27 senátorů.

Přehled kandidátek v krajích: