Vyšetřovací komise k reformě policie si zve klíčové aktéry. Vláda selhala, říká Blažek

Sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá spornou reorganizací celostátních policejních útvarů, vyslechne některé státní zástupce, policisty, ministry i ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) vláda selhala, proto došlo na zřízení sněmovní skupiny. Zdůraznil také, že závěr může být výhradně politický. Reorganizaci policie se věnovala také Devadesátka ČT24, všechny otázky diváků a odpovědi Pavla Blažka najdete na stránkách pořadu.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Výslechy k policejní krizi začínají

Na své úvodní schůzi členové schválili seznam 13 lidí, ten ale nemusí být konečný. Další zasedání komise se uskuteční ve čtvrtek 28. července, kdy už dojde i na slyšení pozvaných. Jednání budou neveřejná.

Vláda selhala, na řadě je komise, říká její předseda

„Protože selhaly ostatní orgány státu v této věci, tedy jak vláda, tak, zdá se, ministerstva, která nejsou schopna se dohodnout, jak to většinou bývá při jednání vlády, tak sněmovna zřídila vyšetřovací komisi, jako určitý orgán, který se možná dobere k určitému závěru,“ řekl k roli vyšetřovací komise předseda komise a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek v Devadesátce ČT24.

Zdůraznil zároveň, že závěry komise mohou být výlučně politické. Půjde podle něj o shodu členů komise na určitém vysvětlujícím popisu. Pak podle jeho slov může komise podle svého závěru navrhnout řešení od personálních, legislativních změn, nebo třeba doporučit pozastavení reorganizace a podobně. „Nic víc od toho nelze čekat, ale ono to není málo,“ soudí Blažek.

Video 90’ ČT24 - Spor o reorganizaci policie
video

Blažek v Devadesátce ČT24: Závěry komise budou politické

Blažek při jednání komise nabádal k tomu, aby byly budoucí výslechy vedeny co možná nejobjektivněji. Podle něj by bylo selháním, kdyby se z vyšetřování stal stranický souboj.

Komise vyslechne Chovance, Tuhého, Bradáčovou i Šlachtu

Před komisi předstoupí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jeho náměstek Pavel Komár, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Komise pozve také ministry vnitra a financí Milana Chovance (ČSSD) a Andreje Babiše.

Z řad policistů by měl přijít policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který kvůli reorganizaci odešel do civilu. Předstoupí i ředitelé protikorupční policie Jaroslav Vild a Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.

Milan Chovanec a Tomáš Tuhý
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

K výslechu se dostaví i Jiří Komárek z ostravské expozitury protimafiánského útvaru, který nařkl Tuhého z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování a čelí kvůli tomu trestnímu oznámení. „Okruh osob nemusí být úplný,“ řekl před novináři Blažek.

„To, že se zřídí vyšetřovací komise, neznamená, že je policie nedůvěryhodná. Pro mě důvěryhodná je. Policistů je obrovské množství. Bavíme se o určité výseči, byť velmi důležité, kde dlouhodobě dochází k překrývání kompetencí, k tomu, že státní zástupci někomu důvěřují, někomu ne. To musí skončit.“

Pavel Blažek (ODS)

předseda vyšetřovací komise

Odklad reformy komise žádat nebude

Komise odmítla návrh jednoho z členů, poslance ANO Bohuslava Chalupy, který chtěl požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Chovance o odklad zahájení reorganizace policie do té doby, než komise svou práci skončí. Závěrečnou zprávu má dát plénu do konce října. „Logické je počkat na závěry vyšetřovací komise. Ať už my budeme mít zjištěno, co je a není v pořádku, stejně od 1. srpna běží reorganizace a nikdo s tím už potom nic neudělá,“ prohlásil poslanec.

Výsledky prověřování změn v policii, které vyvolaly i koaliční roztržku mezi ČSSD a hnutím ANO, by měla dát komise sněmovnímu plénu do konce října. Má se zabývat zejména různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace.