Prezident udělil svoji druhou milost, opět nemocnému člověku

Prezident republiky Miloš Zeman udělil svoji druhou milost. Oznámil to jeho mluvčí, podle kterého tak prezident učinil kvůli zdravotnímu stavu odsouzeného.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Prezidentskou milost dostal muž odsouzený na 29 měsíců za maření výkonu úředního
rozhodnutí a vykázání. „Prominul zbytek jednoho trestu odnětí svobody a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců,“ upřesnil prezidentův mluvčí. Zdůraznil, že Miloš Zeman „přihlédl k závažnému zdravotnímu stavu omilostněného“. Trest mu byl již předtím kvůli zdraví přerušen.

Podnět k udělení milosti předložil prezidentovi ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Na jeho úřad totiž prezident v roce 2013 převedl pravomoc udělování milostí.

Druhou milost tak udělil prezident necelého půl roku po první. Ta byla pro muže odsouzeného za majetkovou trestnou činnost, který trpěl roztroušenou sklerózou. Podle prezidenta byl ve „velmi vážnému stavu jeho choroby“.

Předchozí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi roky 1993 a 2013 zhruba sedmnáct set milostí, ať už šlo o prominutí či změnu trestu nebo zastavení trestního stíhání. Mnohem aktivnější byl přitom Václav Havel, který udělil během svého mandátu skoro 1250 milostí. Václav Klaus udělil během desetiletého úřadování na Pražském hradě individuální milost celkem 412 lidem.

Miloš Zeman však po svém nástupu do úřadu oznámil, že milosti bude udělovat pouze v striktně omezeném okruhu humanitárních případů.