Líbal u soudu popřel, že by chtěl ovlivnit ředitele Vězeňské služby. Mluvil o spiknutí

Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal popírá, že by se pokoušel podplácet a vydírat někdejšího šéfa Vězeňské služby Pavla Ondráška. Líbal to uvedl před táborským soudem, který se případem zabývá. Líbalovi hrozí za vydírání, podplácení a nedovolené ozbrojování až šestileté vězení. Sám však vnímá celou záležitost jako spiknutí proti sobě. „Byl jsem mu solí v očích a vybral si cestu, jak mě zlikvidovat,“ prohlásil před soudem Líbal na adresu Ondráška.

Tomáš Líbal u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice podle obžaloby nabízel Ondráškovi úplatek, pokud by mu zařídil návrat do užšího vedení Vězeňské služby. Líbal v minulosti vykonával funkci ekonomického náměstka, z níž byl ale odvolán.

Navíc prý Líbal Ondráškovi tvrdil, že dokáže ovlivnit, aby Česká televize nevysílala negativní reportáže o Vězeňské službě. Podle státního zástupce měl Líbal nabízet úplatek loni v létě ve zotavovacím zařízení v Pracově na Táborsku.

Líbal ale tvrdí, že spolu oba muži hovořili o záležitostech, které se týkaly Vězeňské služby. Ondrášek ho pak prý pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a průběh setkání si nahrával. „On byl lídrem těch rozhovorů, několikrát se ptal na případný úplatek a já jsem vždy jen neurčitě říkal hmm, hmm,“ uvedl před soudem Líbal.

Toho zadržela GIBS loni v srpnu a soud ho poslal do vazby. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.