„Riziko bylo vaší jedinou jistotou.“ Stropnický vyznamenal bojovníky proti komunismu

38 osobností získalo dekrety a odznaky účastníků odboje a odporu proti komunismu. Většina z nich je převzala osobně od ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Jednou z vyznamenaných je písničkářka a signatářka Charty 77 Dáša Vokatá. Za minulého režimu mimo jiné šířila samizdat včetně dokumentů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).

„Odpor vůči totalitě je jednou z nejvyšších občanských ctností,“ uvedl ministr při slavnostním aktu s tím, že komunističtí pohlaváři měli představu, že člověka osvobodí jeho zotročením a vyhlásili válku vlastnímu národu. „Vždy se ale našli ti, kdo se dokázali vzepřít. Kdysi jste odmítli kompromis se špatností, riziko bylo vaší jedinou jistotou,“ vzdal úctu dekorovaným.

Osvědčení dostal například Georg Kebrle za aktivní působení v exilové Československé sociální demokracii a publikační činnost. Pro své postoje dvakrát Československo opustil, nejprve dobrovolně v roce 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy, později nuceně na nátlak Státní bezpečnosti (StB). Do vlasti se již natrvalo nevrátil, na současném režimu mu vadí, že se nevypořádal s komunistickými zločiny, řekl novinářům.

Dáša Vokatá
Zdroj: ČTK
Autor: Vladislav Galgonek

Milan Beránek byl oceněn za podporu při vydávání a rozšiřování nezávislých samizdatových periodik zaměřených na obhajobu lidských práv a svobod. Podobně Zdeněk Kotrlý dostal ocenění za opisování a distribuci samizdatových materiálů a za podíl na založení Demokratické iniciativy. Jednomu z oceněných, Miroslavu Koptovi, bylo přiznáno také postavení válečného veterána.

Posmrtně ocenění dostalo 16 účastníků třetího odboje, mimo jiné za aktivní působení v protikomunistických skupinách, převaděčství nebo spolupráci se zahraničními zpravodajskými službami.

Osvědčení o účasti v odboji a odporu proti komunismu začalo ministerstvo obrany vydávat před více než čtyřmi roky, dosud jej získalo 1072 lidí. Ze 4400 žádostí jich bylo zamítnuto 1911, ve 448 případech bylo správní řízení zastaveno. Přímým účastníkům třetího odboje vyplatilo ministerstvo 62,7 milionu korun, pozůstalým manželkám či manželům 5,9 milionu.