Padělané léky lidé nepoznají, pomoci mají speciální kódy

Evropská unie chce pohlídat, aby se nepadělaly léky. Pomoci mají kódy a kolky na léčivech. S pomocí tohoto kódu by lidé mohli v budoucnu ověřit pravost léku v lékárně, i když ho předtím koupili na internetu, tvrdí farmaceutická asociace. Nové značení mají mít krabičky nejpozději v únoru 2019. V Česku ročně celníci a policisté zajistí desítky zásilek padělků a nelegálních léků za desítky milionů korun. Přímo v Česku podle dostupných informací padělatelé laboratoře nemají, kopie se do země dostávají ze zahraničí.

Léky
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Michael Rosenfeld

„Nelegální léky ale mohou obsahovat zdraví škodlivé látky a jejich užití může přímo ohrozit zdraví člověka. Riziko narůstá v souvislosti s tím, že více než 72 procent Čechů by padělaný lék nepoznalo,“ uvedla asociace farmaceutických firem. U nelegálních léků mohou být problémy s dávkováním účinné látky a také kvůli nehygienickým podmínkám, ve kterých se často vyrábějí.

V žebříčku už léta jedny z předních příček zabavených napodobenin zabírají medikamenty na poruchy erekce. Třeba loni je - hlavně v poště - kontroly odhalily devětačtyřicetkrát. Blistry obsahovaly tablety za téměř jeden a půl milionu korun. Mnohem větší objem stejných preparátů se do Česka dostal v roce 2013. V kamionech a obálkách tehdy celníci v průběhu roku našli přes 200 tisíc padělků za 85 milionů korun. Napodobeniny těchto léků se dají koupit dokonce i na tržnicích - kontroly odhalí ročně kolem tří takových případů.

Video Události
video

EU bojuje proti padělání léků

S padělky se stále častěji setkává i Státní ústav pro kontrolu léčiv, který spolupracuje s celníky i policií a sám nakupuje a následně kontroluje léky na internetu. Na rozbor obsahu se k němu loni dostalo přes 60 takových zásilek.

Laik napodobeninu od originálu rozezná jenom stěží. Pomoci ale může, když volně prodejné léky nakoupí v prověřených lékárnách - jejich seznam Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejňuje na těchto webových stránkách. Důležité je také nenakupovat on-line léky vázané na předpis, které se přes internet vůbec prodávat nesmějí.