Poslanci jsou pro snížení počtu specializací lékařů

Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by mohl klesnout více než o čtvrtinu. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se měla o něco zkrátit, podpořila v dnešním úvodním kole sněmovna. Proti části změn už protestovali zástupci některých lékařských oborů. 

 Úprava, kterou posoudí zdravotnický výbor, by měla podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) systém stabilizovat a zkvalitnit. Jeho současnou podobu uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí, uvedl ministr.

Podle bývalého ministra Leoše Hegera (TOP 09) dává novela šanci pro růst mladých lékařů. Klady normy ale ohrožuje navrhovaná struktura oborů, podotkl. Soňa Marková (KSČM) a Radim Holeček (ODS) připomněli petici za zachování oboru dětských praktiků, kterou podepsalo přes 104 000 lidí a kterou nedávno projednával sněmovní petiční výbor. Ani podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) se nejedná o předlohu, nad níž by bylo možné bezvýhradně jásat. Nad návrhem se očekává podrobná debata ve zdravotnickém výboru. Dostal na ni tři měsíce místo obvyklých dvou.

Předloha předpokládá 33 oborů specializačního vzdělávání namísto nynějších 46. Oproti aktuálnímu stavu by navíc obory byly vyjmenovány v zákoně, a nikoliv ve vyhlášce. Novelou naopak stoupne počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, ze 17 na 18, a to doplněním nového kmene onkologického.

Česko by změnou podle ministerstva sjednotilo pravidla se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor by ale ze vzdělávání nevypadl, část specializací se přesune mezi nástavbové obory. Geriatři či dětští psychiatři už  protestovali, že vzdělání se pro ně chystaným vyřazením ze základních oborů prodlouží.

Dlouhá doba přípravy odradí lékaře v těchto oborech, kde už teď je odborníků málo, varovali. Nyní se lékaři po promoci, kterou završují šestileté studium medicíny, zaškolují po nástupu do nemocnic pod dohledem zkušenějšího kolegy až sedm let. Podle návrhu se má tato doba zkrátit. Podle kritiků chce ministr zkrácením atestační přípravy jen řešit akutní nedostatek lékařů v nemocnicích.

Úřady možná dostanou právo zakázat zpětný vývoz vybraných léků

 Úřady možná dostanou právo zakázat zpětný vývoz vybraných léků z Česka tak, aby nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren. Lékovou novelu, jež to předpokládá, podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě kolem pěti miliard končí v zahraničí. Předmětem reexportu se léky stávají kvůli tomu, že kvůli cenové regulaci patří v Česku k nejlevnějším mezi státy Evropské unie. Jde například o léky na rakovinu, nemoci srdce a cév a o neurologické přípravky.

Ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanoví podle novely seznam klíčových léků, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Seznam zveřejní ministerstvo ve věstníku, bude pravidelně aktualizován. Firmy, které budou chtít vyvézt lék ze seznamu, budou muset předem žádat o souhlas. Ministerstvo bude moci vývoz omezit nebo zakázat. Předlohu nyní posoudí zdravotnický a evropský výbor.