Matematiku si vybralo zas o něco méně maturantů, válcuje ji angličtina

Ke státní maturitní zkoušce z matematiky se přihlásilo méně studentů než vloni. Z více než 70 tisíc maturantů si ji zvolilo 27,2 procenta oproti třiceti procentům v roce 2015. Přes dva tisíce žáků se přihlásilo k nepovinné zkoušce Matematika+, která je obtížnější verzí testu z matematiky a k níž přihlížejí některé vysoké školy. Z cizích jazyků dominuje angličtina.

„Tento vývoj je v podstatě trvalý, od roku 2012 klesá postupně volba matematiky a stoupá výrazně volba angličtiny jako druhého předmětu. Stejně jako matematika klesá i preference německého jazyka,“ komentoval pro ČT trend u maturitních zkoušek ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zika. Centrum vytváří testy a organizuje společnou část maturitních zkoušek.

Video Ministryně školství Marksová přeje úspěch maturantům
video

Nepochybuji, že to zvládnete, přeje maturantům ministryně Valachová

Pro všechny maturanty je povinná zkouška z českého jazyka a literatury. U zkoušky z matematiky každoročně ztroskotá nejvíce studentů. Podle Ziky se neúspěšnost v jarním termínu pohybuje kolem 20 procent. Z angličtiny by mělo maturovat více než 47 tisíc středoškoláků, což jsou zhruba dvě třetiny přihlášených.

Na výsledky testů si studenti počkají 14 dní

V pondělí jsou na programu test z matematiky a slohová práce z angličtiny. Didaktický test i písemná práce z povinné češtiny čeká maturanty v úterý. Ve středu se píše didaktický test z angličtiny a písemky z ostatních cizích jazyků. Na čtvrtek jsou naplánovány testy z jazyků s výjimkou angličtiny.

Video Události
video

Události: Začalo jarní kolo maturit

Události: Začalo jarní kolo maturit

Ředitelka gymnázia: Maturanti dávají přednost angličtině před matematikou

 

Výsledky testů se žáci od ředitelů škol dozvědí v pondělí 16. května. Později, ale před začátkem ústních maturit dané třídy, budou ředitelům poskytnuty výsledky písemných prací. Ústní zkoušky v rámci státních maturit i profilové zkoušky organizované jednotlivými školami se mohou konat od 16. května do 10. června. Termíny vypisují ředitelé škol. Celkové výsledky státních maturit budou k dispozici nejpozději v polovině června.