Temný rekord představuje i celkový nárůst za první čtvrtletí. Loni za stejné období přibylo 64 nových pacientů, o rok dříve 74, v roce 2007 pak 29. Takový počet zaznamenala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS jen letos v lednu, v únoru evidovala dalších šestatřicet a v březnu třicet nových případů. Vyšetření lékaři provedli téměř tři sta tisíc.
Mezi novými pacienty bylo devadesát mužů a pět žen. Nejčastěji se infikovali muži, kteří měli sex s mužem, a to v 72 procentech případů. U čtrnácti procent byl příčinou „heterosexuální přenos“, uvedla laboratoř. Narodilo se jedno dítě, které se nakazilo od své matky. „Zcela ojedinělý byl jeden případ nákazy ve zdravotnickém zařízení, týkal se ale cizince a k nákaze došlo před mnoha lety v Rumunsku.“

Miroslav Hlavatý
„Všechno nasvědčuje tomu, že infekce je v republice stále na vzestupu, a za vším se skrývá jen jedno. Lidé se infekce přestali bát. Domnívají se, že je lék, který ale není – není ani vakcína, která by zdravé od infekce uchránila.“
Miroslav Hlavatý
Počet nakažených v Česku rekordně roste

HIV
Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.
I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, prudký nárůst počtu pacientů je varující. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit, protože díky moderní léčbě pacienti mohou žít výrazně déle. Ani moderní terapie s menším množstvím vedlejších účinků ale nemoc nevyléčí.
Od října 1985 Národní referenční laboratoř evidovala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 241 pacientů.