Trpký rekord. Za tři měsíce se virem HIV nakazila téměř stovka Čechů

Po prvních třech měsících letošního roku žije v Česku dalších pětadevadesát lidí s virem HIV. Jen v únoru přitom testy odhalily šestatřicet nakažených, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od roku 1985, kdy se v Československu začala infekce sledovat.

Temný rekord představuje i celkový nárůst za první čtvrtletí. Loni za stejné období přibylo 64 nových pacientů, o rok dříve 74, v roce 2007 pak 29. Takový počet zaznamenala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS jen letos v lednu, v únoru evidovala dalších šestatřicet a v březnu třicet nových případů. Vyšetření lékaři provedli téměř tři sta tisíc.

Mezi novými pacienty bylo devadesát mužů a pět žen. Nejčastěji se infikovali muži, kteří měli sex s mužem, a to v 72 procentech případů. U čtrnácti procent byl příčinou „heterosexuální přenos“, uvedla laboratoř. Narodilo se jedno dítě, které se nakazilo od své matky. „Zcela ojedinělý byl jeden případ nákazy ve zdravotnickém zařízení, týkal se ale cizince a k nákaze došlo před mnoha lety v Rumunsku.“

AIDS

Miroslav Hlavatý

bývalý ředitel Domu světla

„Všechno nasvědčuje tomu, že infekce je v republice stále na vzestupu, a za vším se skrývá jen jedno. Lidé se infekce přestali bát. Domnívají se, že je lék, který ale není – není ani vakcína, která by zdravé od infekce uchránila.“

Miroslav Hlavatý

bývalý ředitel Domu světla

Počet nakažených v Česku rekordně roste

Laboratoř poukázala na to, že měsíční i čtvrtletní údaje kolísají, není z nich tedy možné dělat závěry. Znepokojivý trend nicméně ukazují roční hodnoty; za loňský rok byl počet nových pacientů s virem HIV zatím nejvyšší. Přibylo jich 266. O rok dřív laboratoř evidovala 232 případů a v roce 2013 celkem 235. V roce 2012 jich bylo 212. V roce 2011 experti zaznamenali 153 nových infikovaných, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 pak 156 a v roce 2008 dohromady 148.

I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, prudký nárůst počtu pacientů je varující. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit, protože díky moderní léčbě pacienti mohou žít výrazně déle. Ani moderní terapie s menším množstvím vedlejších účinků ale nemoc nevyléčí.

Od října 1985 Národní referenční laboratoř evidovala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 241 pacientů.