Zbrojař Smrž zažaloval stát o 31 milionů za stíhání v kauze Tatra

Zbrojař Michal Smrž zažaloval stát o 31milionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajného uplácení při nákupu vozu Tatra pro českou armádu. České televizi to řekla mluvčí Obvodního soudu Praha 2 Marcela Pröllerová. Ministerstvo spravedlnosti mu totiž z jeho požadované částky uznalo pouze 180 tisíc korun. Žalobu podal i hlavní aktér kauzy exministr obrany Martin Barták. Začátkem dubna ji ale stáhl.

Barták a Smrž byli stíháni v kauze údajné korupce zhruba čtyři roky. Soudy nakonec v roce 2014 rozhodly, že se ani jeden z mužů trestného činu nedopustil. Oba se proto následně obrátili na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodné za trestní stíhání.

Smrž v minulosti poukázal na to, že mu kvůli trestnímu stíhání vznikla v souvislosti s jeho podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. Po pravomocném zprošťujícím verdiktu řekl novinářům, že náhradu této škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří mu ublížili.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva žádal zbrojař zadostiučinění přes 31 milionů korun, Barták 200 tisíc korun. Ministerstvo v březnu každému přiznalo 180 tisíc a písemnou omluvu.

Podle obžaloby Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce několika stovek terénních aut.

Barták prý coby první náměstek ministryně obrany při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu ale ke skutkům neexistuje žádný přímý důkaz ani věrohodná síť těch nepřímých.