Šéfa Oleo Chemical poslal soud kvůli padělané směnce na 8 let do vězení

Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek by měl jít na osm let do vězení kvůli kauze padělané směnky na 127 milionů korun, rozhodl Krajský soud v Praze. V minulosti přitom tentýž soud Jirounka obžaloby zprostil. Verdikt ale zrušil odvolací soud, a tak se musel případ projednat znovu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Jirounek vinu odmítá.

Obžalování v kauze Oleo Chemical (zleva) - Michal Urbánek, Kamil Jirounek (zakladatelé Oleo Chemical), Radomír Kučera (provozní šéf Oleo Chemical), Peter Kmeť (jednatel Cokeville Assets)
Zdroj: ČTK

Jirounek si podle obžaloby opatřil falešnou směnku a dokumenty, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Směnka má svůj původ v roce 2002, kdy prý peníze Vařekovi půjčil muž, který žil jako bezdomovec v Praze. Směnka pak prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který je druhým obžalovaným v této kauze. Soud upustil od jeho potrestání, protože dostal mnohem vyšší trest v jiné kauze.

Společnost Oleo Chemical
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Obžaloba měla původně i druhou část, podle které si Jirounek v letech 2009 a 2010 půjčil od Vařeky přes 96 milionů. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty a peníze utratil pro vlastní potřebu. Tato tvrzení obžaloby však nebyla prokázána a šéf petrochemické firmy byl v této části loni pravomocně zproštěn obžaloby.

V síti vyvedených peněz a úvěrových podvodů

Souběžně s případem směnky tuzemská justice řeší i další případy spojené s Oleo Chemical. Pražský městský soud se snaží rozplést případ údajného vyvádění firemních peněz, kde Jirounek figuruje s obchodním partnerem Michalem Urbánkem nebo lobbistou Ivo Rittigem. Jirounek při výpovědi obžalobu označil za absurdní a odmítl tvrzení, že by vlastní firmu tuneloval.

Další kauza se týká údajného úvěrového podvodu, za který soud šéfa Oleo nepravomocně poslal na pět let do vězení. Odvolací soud však tento verdikt v neveřejném jednání zrušil a justice bude muset případ znovu projednat, i toto obvinění Jirounek už dříve odmítl. Za příčinu některých kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak.

V současnosti také běží insolvenční řízení Oleo Chemical. Podle Lidových novin loni v srpnu rozhodl Nejvyšší soud, že se tento proces vrátí do fáze, ve které se nacházel v roce 2012. Tehdy se připojila do insolvenčního řízení, které už rok předtím nastartovala britská společnost Shadbrook Enterprise Limited, firma Ravak (požadovala vrátit částku 160 milionů korun plus 3,8 milionu eur). Prvoinstanční a posléze i odvolací Vrchní soud v Praze koncem roku 2012 insolvenční návrh zamítly, neboť neuznaly pohledávku zmiňované britské společnosti. Soudy také řekly, že Oleo Chemical není předluženou firmou.