Podnikatel Sisák je po složení kauce venku z vazby

Podnikatel Petr Sisák byl v pondělí odpoledne propuštěn z vazby, potvrdil to jeho advokát Petr Vališ. Sisák je stíhaný v kauze manipulace s insolvenčními řízeními kolem společnosti Via Chem Group. Ve vazbě zatím zůstává další obviněný – advokát Ivo Hala. Státní zástupce uvedl, že byl Sisák propuštěn po složení kauce. K její výši se nechtěl vyjadřovat, už minulý týden ale informovala ČT, že má být patnáctimilionová.

Petr Sisák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Nebudu potvrzovat ani vyvracet žádná jména. Jediné, co mohu potvrdit, je, že jsem včerejšího dne rozhodl o propuštění z vazby jedné stíhané osoby v kauze manipulací v rámci insolvenčních řízení. Současně jsem rozhodl, že ačkoliv jsou dány důvody vazby jak útěkové, tak předstižné, tak lze splnit tento účel některými dalšími právními instituty,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula a doplnil, že vedle kauce má Sisák zákaz vycestovat, povinný dohled probačního úředníka a také pro něj platí zákaz styku s určitými lidmi.

V případu Via Chem obvinila policie celkem čtrnáct lidí, devět z nich přímo figurovalo kolem insolvence, zbylých pět mělo podle vyšetřovatelů okrajovou roli. Stíhání se týká zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla údajně potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem Petra Sisáka. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun.

Ivo Hala s Petrem Sisákem skončili ve vazbě ve druhé polovině ledna. Na policii přišli sami den po razii v ústecké Spolchemii, u které nebyli. Objevily se spekulace, že k nim unikly informace od policie, která je proto nezastihla, což popřeli.

Případ původně šetřila protikorupční policie. Počátkem dubna ale dozorující státní zástupce Borgula nechal vyšetřování převést na královéhradecké krajské policejní ředitelství. Podle Borgulova vyjádření policisté z protikorupční jednotky udělali při vyšetřování případu chyby a neplnili jeho pokyny.