Lék na Parkinsonovu chorobu hrazený státem není pro léčbu vhodný. Pacienti platí za jiné

Stát hradí lidem s Parkinsonovou chorobou lék, který ale podle České neurologické společnosti není pro léčbu zcela vhodný. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se brání, že lepší přípravek vybrat nemohl. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje změnu zákona.

Video Události
video

Události ČT: Hrazený lék pro pacienty s Parkinsonovou chorobou není vhodný

Pacienti s Parkinsonovou chorobou mnohdy musí místo stovek korun doplácet tisíce i přesto, že jim zákon dává nárok na jeden medikament plně hrazený ze zdravotního pojištění. Nový sazebník SÚKL ale povoluje bezplatně vydávat jen takové antiparkinsonikum, které podle pacientských organizací i neurologické společnosti většině nemocných nevyhovuje.

„Obsahuje další látku, která zvyšuje riziko komplikací. A tento lék prostě není vhodný pro počáteční stadia, v pozdních stadiích jen pro některé pacienty,“ říká neurolog z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a místopředseda neurologické společnosti Evžen Růžička.

„Ústav nemůže rozhodnout nad rámec svého zákonného zmocnění a nemůže přiznat plnou úhradu dalším léčivým přípravkům, případně kombinacím z této skupiny,“ tvrdí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta na vysvětlenou, proč jiný lék ústav vybrat nemohl.

Video Neurolog: Parkinsonova nemoc není nemoc stáří
video

Neurolog: Parkinsonova nemoc není nemoc stáří

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové resort v této věci zkoumá právní možnosti. „Nicméně pro naše pacienty je nejrychlejší cestou požádat příslušnou zdravotní pojišťovnu,“ dodává. Není jasné, kolika pacientů se problém s dražšími léky týká.