Sobotka odmítá trvalé rozdělování uprchlíků

Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tím na návrh Evropské komise na úpravu azylové politiky EU. Návrhy komise odmítl také prezident Miloš Zeman, považuje je za přestrojené kvóty, napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Kriticky se vyjádřili také další čeští politici, včetně vicepremiéra Andreje Babiše, ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebo zástupců opoziční ODS.

Uprchlíci v Řecku
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Danilo Balducci

Návrh komise představil její první místopředseda Frans Timmermans. Ve „slabší“ úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích Unie.

„Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót,“ napsal premiér Sobotka na svůj twitter. „Migrační politika musí zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států,“ dodal. Česká vláda trvalé zavedení kvót odmítá dlouhodobě.

Proti se postavil i Babiš. „Evropská komise je fakt nepoučitelná. Pokračuje dál ve svých nesmyslných návrzích. Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty,“ uvedl na Twitteru.

Českým politikům se návrhy nelíbí

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) si umí představit debatu o zrychlení azylové procedury, ale nemyslí si, že by se členské státy EU dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou.

„Návrh permanentních kvót je naprosto neprůchodný,“ soudí Prouza. „Reálně se tedy budeme bavit o tom, jak pomoci a ulehčit zemím, které se nečekaně ocitnou pod tlakem,“ dodal.

Video Události
video

Události: Návrhy na přerozdělování uprchlíků

Události: Návrhy na přerozdělování uprchlíků

ČR nesouhlasí s relokací migrantů

Brífink EK k reformaci dublinského systému

Europoslanec Pospíšil (za TOP 09): Kvóty nefungují a škodí

Opoziční ODS hovoří o omezení suverenity členských států a centralizaci. Česká republika se podle europoslance Jana Zahradila (ODS) „musí bránit“. První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek míní, že návrh aktuální problémy nevyřeší. „Jsme v situaci, kdy některé státy nedodržují v současné době vlastní ani unijní pravidla. Nedomnívám se, že by tento problém vyřešilo pravidlo nové,“ uvedl. ČR podle něj má azylový systém nastavený dobře a není v jejím zájmu přenášet tuto pravomoc na Unii.

Ani europoslanec Petr Ježek (nestraník za ANO) nepodporuje trvalý přerozdělovací mechanismus. „Stejně jako v dřívějším pilotním projektu se i nyní v praxi potvrdilo, že přerozdělování žadatelů o azyl nefunguje ani z hlediska žadatelů, ani z pohledu zemí Unie,“ uvedl v prohlášení. O první variantě korektivního mechanismu lze podle něj patrně jednat, pokud bude současná migrační krize pod kontrolou.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že přerozdělování migrantů na základě kvót nemůže fungovat. Na příkladu 25 iráckých uprchlíků, kteří v závěru minulého týdne odmítli azyl v ČR a požádali o ochranu v Německu, dokládá, že když lidé do některé země nechtějí, nelze je tam udržet. „Trošku mi to přijde jako takové sociální inženýrství, které prostě fungovat nemůže, tady se nepracuje s lidskou vůlí, ti lidé tady prostě být nechtějí,“ řekl.

Záporně na návrhy EK ohledně změn k azylům reaguje i Bratislava

Slovensko setrvává na svém striktním odmítání jakékoli formy rozdělování uprchlíků mezi všechny státy Evropské unie, řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Ministr Kaliňák po zasedání vlády podle slovenských médií uvedl, že „s uprchlíky nelze zacházet jako s množstvím čísel a rozdělovat je jako tuny kukuřice nebo cukru“.