ÚS se zastal otce. O dítě má právo pečovat stejnou měrou jako matka

Rodič, který nemá dítě ve své péči, by měl s potomkem trávit nejen víkendy a prázdniny, ale také část školních dnů. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu, podle kterého mají oba rodiče právo pečovat o své dítě v zásadě stejnou měrou. Ústavní soud se tak zastal otce, kterému Krajský soud v Plzni nařídil, že bude svou dceru vídat jenom o víkendech.

 

Zdroj: ČTKČTK/LEHTIKUVA Autor: Tero Sivula

„Pro dítě a jeho budoucnost má velký význam právě období, kdy musí plnit své školní a další povinnosti, a kdy je více než jindy zapotřebí, aby se do jeho výchovy zapojili oba rodiče tak, aby dítě mohlo co nejvíce těžit ze znalostí, zkušeností a výchovných a pedagogických schopností obou rodičů, a nikoliv jen jednoho z nich,“ stojí v nálezu.

Okresní soud Plzeň-město původně rozhodl, že dítě bude s otcem každý sudý týden od středečního odpoledne do nedělního večera, dále pak necelou polovinu prázdnin a několik dní mezi Vánoci a Silvestrem.

Krajský soud ale styk během školního roku upravil tak, že dcerka bude s otcem jen každý sudý víkend od pátku do neděle. „Krajský soud sice označil svůj postup za 'standardní', ovšem standardům, jež plynou z již bohaté judikatury ÚS, takováto úprava styku nevyhovuje,“ konstatoval v nálezu senát se zpravodajem Janem Filipem.

Soud otci vytkl, že spor řeší konfrontačním způsobem

Ústavní soudci ovšem zároveň apelovali na otce, aby zvážil, zda je konfrontační způsob v řízení před soudem, včetně osobních útoků na matku, skutečně v zájmu jeho dcery.

„Zkušenost totiž ukazuje, že klíčovým předpokladem řádné výchovy nezletilého dítěte jsou korektní vztahy mezi rodiči, respektive schopnost vzájemné komunikace stran péče o dítě a otázek jeho výchovy, přičemž k její kvalitě takové osobní výpady mohou sotva přispět,“ uzavírá nález.

Ústavní soud se v posledních letech vyslovil řadou nálezů pro střídavou péči. Vedle společné péče jde o pomyslný ideál uspořádání poměrů dětí a rodičů, kteří spolu nežijí. Česká justice v minulosti rozhodovala o střídavé péči spíše výjimečně, nejčastěji děti svěřovala do péče matek.