NATO nám vytýká nedostatek vojáků. Potřebujeme tak tři roky, soudí Bečvář

Armáda potřebuje asi tři roky, aby se dostala k průměrné naplněnosti kolem 85 až 90 procent požadovaného počtu vojáků. Řekl to v Otázkách Václava Moravce náčelník Generálního štábu Josef Bečvář. Zpráva Severoatlantické aliance, která hodnotí armádu za rok 2015, konstatovala, že v páteřních, bojových a podpůrných útvarech české armády chybí zhruba pětina vojáků.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Máme útvary, které jsou, řekněme, nenaplněny značným procentem. Především se jedná o logistický útvar a jeden letecký, tam je naplněnost asi na 55 procentech. Na druhé straně se nám podařilo doplnit bojové jednotky,“ přiblížila hlava armády příklady z obou pólů.

Trend je ale podle Bečváře pro armádu pozitivní. Pro představu zmínil, že v současnosti se na Vojenské akademii ve Vyškově školí 500 budoucích profesionálních vojáků a dubnový termín je již také naplněn zájemci. „Lidé se hlásí, takže pokud to takto půjde, myslím, že budeme za dva roky v úplně jiných číslech,“ podotkl.

Video Otázky Václava Moravce
video

Bečvář v OVM: Zájem uchazečů o armádu je

V souvislosti s dlouhodobě upadající fyzickou zdatností populace podotkl, že armáda zaměřuje svou pozornost do stejné skupiny obyvatel jako policie, vězeňská služba a hasiči, takže si do jisté míry konkurují. Policie nedávno v souvislosti s chystanou náborovou kampaní konstatovala, že fyzickou část jejích příjimacích podmínek nezvládne polovina uchazečů.

Pro vstup do armády stačí výuční list

O přijetí uchazeče do armády rozhoduje splnění podmínek – věk, vzdělání, tělesná zdatnost či psychická odolnost. Profesionálním vojákem se může stát člověk už v 18 letech a stačí mu výuční list. Fyzické testy jsou u všech zmíněných profesí až na výjimky obdobné. Vojáci například nemusí běhat a hasiči naopak musí jako jediní uplavat 200 metrů.